Evin içine ve dışına internet dağıtımı (mesh'ler, powerlinelar vb.)

Evin içinde

www.hepsiburada.com

bu arkadaştan var. tüm eve ve evin ön bahçesine bununla dağıtıyorum intenreti. toplamda 3 tane var. gayet okeyim buna.

ancak evin bahçesinin altında, evin garajı var.
evin garajında da yönetmem gereken bir akıllı şalter mevcut.

ancak bu akıllı şalter, bu wifi'ya bağlanamıyor. kalın betonlar nedeniyle wifi geçmiyor yani.

evdeki eşyaları karıştırırken

www.hepsiburada.com

şu arkadaşı buldum.

şimdi gidip kurmayı deneyeceğim ama bi de olmuyorsa, uğraşıp sinir krizi geçirmeyeyim diye sormak istedim:

şimdi bu powerlineları kurdum diyelim.
kendi ağına mevcut ağımla aynı ismi, şifreyi vs. verdim.

bunun bir tanesini evdeki internete ethernet ile bağladım.
diğerini de garajdaki prize taktım ve wifi modunu açtım.

bu durumda;
akıllı şalterimi bu wifi'ya bağladığımda, aynı ağda mı olmuş olacak evdekiyle? yoksa ayrı ağ olarak mı görmüş olacak? veya işleyiş tam olarak nasıl oluyor?

bir de bu powerline, aynı şalterde olduğu sürece tüm tesisata interneti dağıtabiliyor mu?
yani garaj evin dışında neticede ama, heralde mantıkta bi farklılık yoktu değil mi?

------

buraya ekstra para harcamak istemiyorum. o yüzden buna zorluyorum ama oluru yoksa o zaman başka öner ibakacağım.

aam büyük ihtimalle bu deco'nun "powerlinelı" versionları var, heralde tek çözüm o olacaktır o senaryoda değil mi?

cihazlarının hepsinin aynı ağda haberleşebilmesi için dhcp server ve gatewaylerinin aynı olması gerekir. yani cihazların aynı yerden ip alması ve aynı cihazı router olarak kullanması yeterli. wifi sinyali cihazları ap modunda olduğu sürece problem yaşamazsınız. farklı cihazları aynı ağda kullanırken dikkat etmeniz gereken şey arada bir kontrolcü olmadığı zamanlarda ağa bağlanacak cihazların aynı ağ ismini farklı sevilerde görmesi ve karışıklık yaşaması ile olur ancak garajda zaten diğer cihazların çekmediğini söylediniz. modeme bağladığınız cihazda wifi dağıtımı yapıyorsa kapalı olması yeterli olur deco cihazlar ile karışıklık olmaması için

  • bravoteam  (23.02.24 09:45:07)
Garajı 2GHz bağlayın, olur öyle.

  • alfired  (23.02.24 09:49:53)