kedideki mantar kendiliginden gecme ihtimali var mi?

selamlar

14 ocakta kedime mantar sebebiyle asisi yapildi. diger hafta kontrole gidildiginde tekrar yapildi. neyse tekrar bir hafta sonrasinda kontrole goturdugumde bana kediyi yikayip yikayamayacagimi sordu. imkansiz bir sey bu kedi oldukca stresli gunluk hayatinda da. sonra saga sola bakti asiya karar verip 3. doz yapti. sordugum butun sorulara veteriner "yo dogrusu bu" seklinde yapilan islemi savundu. zamanla yaralari da iyilesti batticonla silme islemi de yaptik ama cocuk 1 ay queen taciyla yasadi. bitene kadar doz doz asi yapilacakti normalde proplanin baliklisini kullaniyorduk bu sürecte hills sensitive kullandi.
3. dozun haftasindan sonra, bu hafta basina yani, tekrar kontrole gitmemiz gerekiyordu bu kez farkli veterinere goturdum orada ilacli yikama yapilmasi gerektigini soyledi yani asiya hic gerek yokmus gibi. veterinerin bana evde yika dedigi seyi veterinerler yapiyormus meger. simdiki vet tuyleri tiras edip ilacli yikamayi yapmamizi onerdi. simdi bu cocuk asilar sebebiyle kendi kendine iyilesebilir mi yoksa bayiltarak bu islemleri yaptirmasina razi mi olalim? sevdigimin ulkesinde guvendigim hicbir sey yok. kendi canimi riske atabilirim ama kediye karsi sucluluk hissediyorum. yakin zamanda da yakinimin kedisini kaybettigimiz icin narkozdan vs korkuyorum. bahsi gecen furby 2.5 yasinda, 6.5 kilo, tosun gibi bir russian blue

mantar gecirenler icin fikir isterim

danke

kedimiz çok ağır mantar geçirdi zamanında. evdeki herkese ve görüştüğümüz hatta selam verdiğimiz herkese bulaşmıştı. iş yeri vs. vs. uzun süre hepimiz her yerimizde hilal şeklinde yaralarla gezdik.

mantarın tedavisi aşıdır. yıkamak da yardımcıdır.
vet. doğrusunu yapıyor aşı yaparak. mantarın türü itibariyle çok dirençli olabilir. 4-5-6 doza ihtiyaç olabilir.
zaten mantarla mücadele ediyor vücut, sakın narkoza sokmayın kediyi.
  • artci sarsinti  (23.02.24 09:56:04)
Yıkama için narkoz değil farklı bir ilaç veriyorlar, veteriner mi dedi narkoz veriyoruz diye, mecburi traş için sorduğumda narkoz değil farklı bir sakinleştirici veriyoruz daha az zararlı olan demişti veterinerim.

  • eja  (23.02.24 10:02:24)
İlaçla yıkama için bayiltmaya gerek yok ki o ilacı ılık suda eritiyorsunuz sonra bir beze daldırıp su tamamen bitene kadar her yeri derinlemesine islanacak şekilde silin. Benim kedim de mantar geçirdi hem aşı oldu hem kendim yıkadım ilacla

  • sanguine  (23.02.24 21:12:52)