İş Yeri Kiralamanın Vergi Avantajı

Dilden dile dolaşan bir efsane var: iş yeri tutup kirasını gider göstermek. Burada bahsedilen avantajın tam olarak ne olduğunu merak ediyorum.

Diyelim ki düz hesap yılda brüt 1 milyon TL kazanıyorsunuz. Hesaplama kolaylığı için kira dışında masrafınız da yok diyelim.

Gelir verginiz 292.000 TL oluyor.

25 bin lira net kirası olan bir ofis tuttunuz diyelim.

Brüt kiranız 31.250 TL oluyor. Yıllık 375.000 TL.

Bu bizim gelir vergimizi 160.750 TL'ye düşürüyor. Yani 131.000 TL vergi avantajı. Ayda yaklaşık 11.000 TL.

31.250 - 11.000 = 20.000 TL. Yani 25.000 TL net kira tutarından 5000 liralık bir avantaj için mi bu kadar övülüyor? Benim kaçırdığım bir şey mi var? Muhasebe cahili bu arkadaşınıza bir yardım edin :)

iş yerinin kirasını direkt vergiden düşemezsin. kazançtan düşülür ve diğer masraflar da çıktıktan sonra kalan üzerinden vergi uygulanır.

home office çalışıyorsan, sağdan soldan fatura alıp müşteriye vermek zorunda kalıyorsan. zaten kira ödediğin evini işyeri olarak gösterip masraf yazarak kazançtan düşmek avantajlı olabilir.
  • orpheus  (23.02.24 01:20:45)
Ben de kazançtan düştüm. Home office olayını biliyorum ama normal ofis tutmanın çok daha avantajlı olduğunu söyledikleri için sormak istedim. Bence öyle çok bir avantajı yok.

  • transleta  (23.02.24 01:33:09)
bir mali müşavir olarak dilden dile öyle bir efsane dolaştığını, övüldüğünü falan duymadım. tam aksine, işyeri şahsına ait olup, ortak olduğu şirkete (yani kendi kendine) kiraya verenler için mümkün olduğunca düşük göstermeye çalışırız. neredeyse hiçbir avantajı yok çünkü. nasıl efsaneymiş anlamadım.

şahıs işletmesi gibi düşünüp gelir vergisi hesaplamışsınız, onu da yanlış tarifeden (ücretlilerin tarifesi) hesaplamışsınız ama ben size daha da basitleştireyim. şirketlerde vergi oranı sabit, gelir vergisi gibi dilimli değil.

şirket 1 milyon kazandı. başka gideri yok. kurumlar vergisi oranı %25
250 bin vergi çıktı.

25 bin lira net kira, 31.250 lira brüt kira. yani bu da demektir ki her ay 6250 lira stopaj ödenecek. yılda gider yazılabilecek kira 31.250x12 = 375.000, yılda ödenen stopaj 75.000

1 milyon kazandık, 375 bin kira gideri, 625 bin kar. %25 kurumlar vergisi 156.250 lira vergi çıktı. 75.000 lira da stopaj ödedik kiradan dolayı, cepten çıkan vergi 231.250 lira.

250.000 - 231.250 = 18.750 lira kiranın faydası oldu bize yıllık. aylık 1.562 lira.
  • kibritsuyu  (23.02.24 08:04:20)
@kibritsuyu

şirket 1 milyon kazandı. başka gideri yok. kurumlar vergisi oranı %25
250 bin vergi çıktı.

-CEBİMDE KALAN PARA 750.000TL

25 bin lira net kira, 31.250 lira brüt kira. yani bu da demektir ki her ay 6250 lira stopaj ödenecek. yılda gider yazılabilecek kira 31.250x12 = 375.000, yılda ödenen stopaj 75.000

1 milyon kazandık, 375 bin kira gideri, 625 bin kar. %25 kurumlar vergisi 156.250 lira vergi çıktı. 75.000 lira da stopaj ödedik kiradan dolayı, cepten çıkan vergi 231.250 lira.

- CEBİMDE KALAN PARA 393.750TL

250.000 - 231.250 = 18.750 lira kiranın faydası oldu bize yıllık. aylık 1.562 lira.

Bu sistemde nasıl fayda sağlamış oluyor, günün sonunda cebimde kalan para yarı yarıya düşmüyor mu?
  • nwnd  (23.02.24 08:32:33)
hocam şu "fayda sağlamış olma" muhabbetini anlayamadım bir türlü. neredeyse yarı yarıya düşüyor elbette.

ilk durumda cepte 750 bin lira kalırken bir işyeriniz yok, çalışacak dükkan yok, üretecek fabrika yok. bildiğin g.tünüz açıkta. o şekilde 1 milyon kazanabiliyorsanız zaten kazanın, işyeri kiralayıp ne olmasını bekliyorsunuz? işyeri kiralayınca o 1 milyon 2 milyona çıkıyorsa kiralayın, çıkmıyorsa kiralamayın.

bunun yanına 2 tane de asgari ücretli personel eklerseniz ve hala 1 milyon kazanıyorsanız zarar edersiniz mesela, bu şaşırılacak bir şey değil ki. siz gider yaptıkça geliriniz artmıyorsa yapmayın, 1 milyonu kazanın, vergisini verin.
  • kibritsuyu  (23.02.24 09:02:32)
kibritsuyu özetlemiş, bir de şu var, siz şirketsiniz ve kârı dagıtacagınız zaman ayrıca vergisi var. Bunu bildiğinizi varsayıyorum. Bu cepte dururken bazı firmalar ben kar dagıtım falan ugraşmayayım şahıs firması kurayım diye düşünüyor. Şahıs firması kurduğunda senin ödeyeceğin vergi %25'ten daha çok olacağı için işyeri kiralayıp stopaj ödemen senin için daha da karlı oluyor.

Bu durumda bile 1.562 TL ayda kar elde ederken şahıs firması olduğunda çok daha fazla kar elde edersin.
  • liberal  (23.02.24 09:31:20)