[]

İnternet hızlarında neden megabyte değil de megabit kullanılıyor

Artık aktarım hızları eskisi gibi yavaş değil ki yani bitler ile konuşmaya ne gerek var?

Direkt desin mesela 10 megabyte download veriyorum diye.

Neden 80 Mbit diyorlar 10MB demek varken?

 
internet uzerinde paketler bitler olarak gonderildiginden diyebiliriz ama asil sebep marketing.

kim 100 mbps demek varken 12.5 MBps demek ister.
  • gule gule  (22.02.24 00:40:01) 
Tamam da megabyte deyince de yine temele indikçe bit e çıkmıyor muyuz

yakında gigabitler konuşulacak 2 gigabit demekle 250 megabyte demek aynı şey değil mi

ben neden sürekli download speed calculate etmek zorundayım direkt mb cinsinden kullansınlar işte
  • ananiyimioguz  (22.02.24 01:30:28) 
2gigabit = 250 mb dogru, ama internet uzerinde transferde aracin yol alisindaki 1km = 1000 m mantigi calismiyor dogrusal bir akis yok. farkli metrelerle toplanip kilometre elde ediliyor bu yuzden terminoloji olarak da bit kullanimi dogru.

aslinda soruyu tersten sorsak neden data volume'u bitlerle degil de bytelarla hesapliyoruz diye daha rahat anlasilir transfer kismi. bunun yaninda tarihte de 1 byte her zaman 8 bit'e esit degildi.

tabii yine de son kullanici icin 2 gigabit yerine 250 megabyte desek hicbir sey farketmez.
  • gule gule  (22.02.24 02:32:06) 
Bir karakteri (harf, rakam, vs) karşı tarafa iletmek için isterseniz 4bit, 5bit, 8bit, 9bit, 10bit kullanabilirsiniz.

1 byte (genellikle) ise, 1 start bit artı 8bit karakter artı 1 stop bit olarak iletilir. Bu yüzden bit-per-second (bps) kullanılır.

Örneğin 240 bps demek, 30 byte/s değildir (240/8). 24 byte/s olarak düşünülmesi gerekir, yani 1 karakter = 10 bit. İsterseniz start/stop bit vs kullanmazsınız ve hesap değişir.

Not: Start bit, stop bit, ve başka bit'lerde kullanılır ama tercihe bağlıdır.

Bu yüzden bit önrmlidir.
  • alfired  (22.02.24 05:12:35) 
aslında ifade ettikleri anlamlar farklı olduğu için bu kullanılıyor. megabyte kavramını trafikteki arabalar ve megabit kavramını da yoldaki şeritler gibi düşünebilirsiniz.

100 adet aracı hem 2 şeritli hem de 4 şeritli bir yoldan gideceği yere ulaştırabilirsiniz. değişen şey ulaşma süreleri olacaktır. internete erişirken size verilen limitler de bant genişliği yani megabit olarak veriliyor. ayrıca bazı internet paketlerinde uygulanan kota da geçiş sayısını sınırladığı için megabyte-gigabyte olarak veriliyor.
  • bravoteam  (22.02.24 09:05:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.