Salaklaşıyorum sanki

Arkadaşlar bu bir troll duyurusu değildir.

Cidden bilişsel kabileyetlerimde bir gerileme var her geçen gün sanki.

-konuşma sırasında kelimeleri hatırlamada yavaşlama.

-yalan yanlış serbest çağırışımlar.

-yabancı dilden anadilde geçişlerde keskin olamama.

-uzun süreli odaklanamama, konsantrasyon zayıflığı.

-zihinsel matematiksel işlemlerin uzun sürmesi.

-geçmişte uzman olduğumu düşündüğüm şeylerde tamamen yabancı gibi kalma sadece "aa ben bu konuda baya vakit harcamıştım aslında" hissi.

-öğrenme eylemeninin eskisinden daha efor gerektirmesi.

-daha hızlı unutma

-sosyal etkileşimlerde de hantallaşma, insanlara karşı meraksızlık ve isteksizlik

-sosyal etkileşim olarak small talk yeteneğinin gerilemesi.

b12 düzenli kullanıyorum eksik değil.

nedir sizce durumlar? ne yapsam da biraz kendime gelsem..

Yaşlanmak?

  • abuzer  (18.02.24 16:51:57)
Bende de var. 2 yıldır gerilediğimi hissediyorum. Yaşlanma, yorgunluk +1

  • ruhen hastayim ben  (18.02.24 17:06:13)
Sağlıklı beslen, tek yönlü uzun süreli vitamin desteği alma, şekeri minimuma indir, egzersiz yap.

Yaş ilerledikçe ve sağlıksız beslenme sonucu bdnf salgı proteini beyinde azalır. Sağlıklı beslenerek ve şeker kullanmayarak bdnf düzeyini arttırabilirsin. Günlük ihtiyacın olan tüm vitaminleri, vücudunun üretemediği amino asitleri yemek yiyerek vücuduna al.

Misal; sağlıklı beslenmediğin sürece, bağırsak mikrobiyomun gamma aminobütirikasit üretemeyecek avuç avuç omega 3 takviyesi de alsan bir işe yaramayacak.

Formül basit: şekeri/tatlıyı kes, sağlıklı beslen, egzersiz yap bdnf düzeyin artsın veya en azından gerilemesin.
  • krtkartal  (18.02.24 17:23:46)
-konuşma sırasında kelimeleri hatırlamada yavaşlama.

-sosyal etkileşimlerde de hantallaşma, insanlara karşı meraksızlık ve isteksizlik

-sosyal etkileşim olarak small talk yeteneğinin gerilemesi

bende de var bunlar bir kaç yıldır,cidden yaslanıyoruz. bırde nbenım fark ettıgım iş stresı arttıkca bunlar sıddetlenıyor
  • haskoylu deli hasan  (18.02.24 18:21:15)
Bi kismi bende de var
Yaslaniyoruz +1

  • Kittie  (18.02.24 18:44:41)
Telefon bağımlılığı varsa bu da bunlara sebep oluyor. Mide bağırsak kanaması vs gecmisiniz yoksa coraspin 100 mg kullanın düzenli olarak. Hem unutkanlığı azaltır hem beyin kanaması felç kalp krizi riskini azaltan bir ilaçtır hayat boyu kullanılabilir. Kanama ameliyat vs durumlarında ara vermek şartıyla.

  • alimcgraw  (18.02.24 19:34:40)
Digital detox yapın, en az 2 gün mesela haftasonu.

Simon Sinek'in ilgili sunumunu izleyin, başlığı hatırlamıyorum ama (digital) müptelalık ve dopamin konusunda olan sunum.
  • alfired  (18.02.24 21:09:56)
Ben iyiyim, gerileme yok, gelişme bile var. Yaş 39

  • gabe h coud  (18.02.24 21:11:13)
Sudoku işe yaradı bende.

  • pispinti  (18.02.24 21:46:37)
depresyon'da olabilirsin farkında olmadan,
arka planda zihnini meşgul eden şeyler varsa o da yapabilir,
zamanında fazla alkol yada madde kullanımı varsa, yada arada sırada madde kullanımı varsa hatta kimi maddeler tek kullanımda dahi geri dönüşü olmayan hasar bırakıyor daha önce denemişsen bişiyler onlarında etkisi olabilir.

beslenme demişler zaten çok önemli, zihinsel rahatsızlıkların etkisini dahi azaltabiliyor beslenme.

haraketsiz yaşam da benzer etkilere neden olabiliyor.

yaşlanma da büyük etken.
  • selam  (19.02.24 01:19:31)