Evin içini yaptırıyoruz önerilerinizi alayım?

Bana böyle şunu unutmayın dediğiniz öneriler lazım.

Ev müstakil. Banyo, WC mutfak hepsinin yerini değiştiriyoruz. Taban, tavan tesisatlar, kombi, kombi boruları, petekler vs vs hepsi değişiyor.

Örneğin cat6 tesisatı döşet. Güvenlik kamerası tesisatı döşet gömülü şekilde gibi.

Bu kadar büyük bi tadilata giriyorsanız iyi bütçeniz var demek ki. Bence direkt bir iç mimar ile çalışın, hem ustalarla falan o ilgilenir hem de sizin aklınıza gelmeyen yerleri halleder.

Ama spesifik öneri olarak bence yatak odalarında eğer yatak kapı girişinde değilse, yatağın olacağı yere vavien sistemiyle bi anahtar daha ekletin. Yatakta uzanırken ışığı açıp kapayabilmek güzel bir lüks :D
  • nundu  (17.02.24 19:59:37)
Yatak odalarına vavien falan gibi yatılan yerden ışık kontrolü sağlayan ekstra anahtarlar olabilir.

edit: herkesin derdi aynıymış :)
  • whoosie  (17.02.24 20:00:54 ~ 20:01:11)
Bence yerden ısıtma yaptırın. Daha verimli olabilir. Isı yalıtımı da olabilir. Boşlukları dolaplarla değerlendirmeye çalışın. İç mimar +1 diyorum ben de ama Instagram'da az araştırsanız bir sürü şey çıkar.

  • dissendium  (17.02.24 20:05:25)
İnternette gördüğüm birkaç mutfak tasarımında lavabo ile bulaşık makinesinin alakasız yerlerde olması dikkatimi çekmişti. Olabiliyor demekki ve olmamalı.

Bir de fırın niye ocağın altında olmalı, onu hiç anlamıyorum. Tezgah altında olması şart değil. Yerden tavana uzanan bir dolapta eğilip kalkmadan kullanılabilecek bir yere konumlanmalı bence.
  • Mirket  (17.02.24 20:32:06)
Hocam ben anahtar teslim yaptırdım ve yeni çocuğumuz olduğundan başında pek duramadım. Öncelikle siz olabildiğince durun.

Alt yapıyı mutlaka yenileyin ve kaliteli malzeme kullanın. Mümkünse elektriçiyi, tesisatçıyı siz bulun.

Benim anahtar teslimcinin elektrikçisi yama yapmış, yani kablonun ilk 30cmi 2.5luk atıyorum geri kalanı eski tesisat 1.5luk.

Elektrikçi sigortaya bakıp abi bunu çinliler kullanmıyor dedi. Kabloları ben kendim çektim bazı yerlerde erime var.

Abi yanmanıza ramak kalmış dedi.

Bunların hepsinin yeni klima taktırmak istediğimde farkettim, topraklama yoktu.

Mutlaka kaçak akım rölesi taktırın, Evde 2-3 klima, ısıtıcı vs çalışabilecek şekilde tesisat çekilsin.

Su tesisatındasifon çekilince musluktan gelen su azalmasın.

Kısaca daha sonradan baş ağrıtacak şeylerin hepsini kaliteli yaptırın gerekirse ek kredi çekin.

Isı yalıtımını es geçmeyin.

Evde nem küf sorunu varsa, isonem thermal boya ve ms82 kullanabilirsiniz.

isonem thermal boya pahalı ama doğru uygulanırsa ısı yalıtımı açısından faydalı.

Geniş bir odanız var diyelim ikiye böleceksiniz, duvar öreceksiniz, buvatların kapanmamasına dikkat edin. pencere duvarı kırılacak diyelim tavandan yere cam kapı yapılacak üst duvardan tesisat geçip geçmediğine kırılırken tesisat yolunun piç edilmediğine dikkat edin.

Anahtar teslimcilere tamamen işinizi bırakmayın.

Erkan usta allah seni bildiği gibi yapsın.
  • ultior  (17.02.24 22:49:47)
Biz de taze yaptırdık. İç mimardan teklif aldık yüksek geldi kendimiz yapmaya kalktık. Çok uğraştık. Keşke yapsaydık dedik

Proje çizerek yapın. Ustalara Bırakmayın. Elektrik prizleri sonra dolabın arkasında kalıyor. Dolabın kapısı açılırken başka yere değiyor. Duşa kabin kapısı banyo twzgahına değiyor tam açılmıyor vs. Önce simulasyon yapıp sonra usta gelsin.
  • efruz  (17.02.24 23:11:15)
Bacalarınızın geniş olması, uyduruk delikli baca tuğlasına ek olarak etrafının ek bir tuğla katmanıyla izole edilmesi, çatının en yüksek yerinden en az 50 cm daha yukarıda olması şart. Ev iki katlıysa, alt kat için farklı bacalar, üst kat için farklı bacalar olması. Aksi halde soba veya şömine kurunca aklınızı oynatırsınız.

Mutfakta davlumbaz bacası olması.

Tercihan yerden ısıtma olması. Klima için hazır elektrik altyapısı ve delik bırakılması.

Su tesisatı için en ince boru kullanılmaMası (galiba tek parmak kalınlığı değil, 4 parmak olması). Kalın olursa borularınız ileride tıkanmaz.

Pis su tesisatı için dirsek veya boyun tasarımına dikkat edilerek yapılması. Hem koku, hem akışın ileride sorun yaratmaması.

Yukarıdakileri yaparsanız, sonradan delme veya kırma işleriniz çok azalır.

Çatının hem strafor, hem izolasyon halısı, hem de sıva ile izole edilmesi. Bunların üzerine çatı yapılması vs.

Duvar köşeleri, duvarla çatı bağlantılarının, duvarla taban bağlantılarının köpük veya silikon veya mastikle çok iyi izole edilmesi, su veya böcek geçemez olmasının garantilenmesi.

Oturma alanlarının ve tercihen yatak odası olan odaların güneye veya guneydoğuya bakması ve camlarının geniş olması. Hem yazın hem kışın yaşam kaliteniz çok farkeder.

Yedek eşyadepo alanı ve kiler için yer bırakılması veya oda ayarlanması. Mümkünse müştemilat yeri yapılması.

Rüzgar alan, ama yağmur almayan şekilde odun saklama yeri yapılması. Odunlarınızın kuru olmasını sağlar vs.

Balkon veya verandanın masa artı sandalye için uygun genişlikte olması. Bahçede mutlaka lavabo ve musluk olması.

Araba için park yeri düzenlenmesi. Yağmurda arabadan eve gidişin kolaylaştırılması.

Ev ege veya akdenizdeyse, yerlerin seramik olması. Süpürgeliklerin de seramik olması. Islak temizlik yapabilirsiniz.

Duvarların ve tabanın sıva ve şap ile düzenlenerek izole edilmesi. Duvar sıvasının üzerine astar boyanın mutlaka yapılması (aksi halde boya tutmaz, ileride çok uğraşırsınız).

Evde şömine olmaması. Görsellik dışında pek bir yararı yoktur. Hem ısıtmaz, hem kirletir, hem akar, pahalıdır filan.
  • alfired  (17.02.24 23:26:22)
Cok teknik degil ama firin ocagin altinda degil, normal erisilecek yukseklikte olmali, muhtesem bir sey. +1
Yatagin yanina bol soket ve isik acma kapama dugmesi +1
Bulasik makinasi hangi elinizi kullandiginiza gore lavabonun saginda ya da solunda olmali +1
  • kassiopeia  (18.02.24 14:43:11)
Akıllı mutfak ve bool bol sabit dolap yaptırın

  • photo85  (18.02.24 19:48:10)