[]

Cennette neden elma ağaç ırmak gibi fani dünya nesnelerinden var?

Ruhani, ilahı bir boyuttan bahsediyoruz. Ama orası için anlatılan tasvirler hep dünyada olan şeylerden ibaret.

Ruh, melek, şeytan gibi kavramlar çok eski inançlardan beri var zaten yani onlar da elimizde vardı.

O zaman kutsal kitaplar artı olarak ne gibi farkı bir boyut katmışlar öbür dünya için?

Köprüler, ateş, huriler falan..

 
İnsana bilmediği bir şey ile tasvir yapılamadığı için. X cismi var desen ne anlayacak insanlar ama elma armut gibi daha lezzetli şeyler var dersen anlar.


  • Gradient_tabanlı_mor  (15.02.24 11:17:11) 
@Gradient_tabanlı_mor, ama bu sefer de insan beyninden çıkmış olduğu izlenimi yaratıyor


  • ananiyimioguz  (15.02.24 11:28:11) 
iste bu cikarimlari yaptigin andan itibaren deist, ateist oluyorsun. kutsal kitabi buyuk bir heyecan, mana, beklenti olmaksizin turkce okursan buyuk hayal kirikligina ugrarsin.


  • dokunmakalbime  (15.02.24 11:33:43) 
Dokunmakalbime +1
Böyle sorular sorarsan hayal kırıklığı var. Zaten doğru soruları sorarak çıkıyorsun dinden genelde.

  • logisticsmanager  (15.02.24 12:34:18) 
Evet öyle uyandırıyor ama başka bir seçenek de aklıma gelmiyor açıkçası. İnsan aklının almayacağı şey insanlara hitap etmiyor çünkü.
Ben tanrı olsam ben de böyle yapardım çünkü bunların kafası anca buna basıyor 4.boyut filan ne anlatsam anlamazlar derdim.

  • Gradient_tabanlı_mor  (15.02.24 14:31:22) 
peşin not: tartışma amaçlı değil, sadece @ananiyimioguz'a cevap veriyorum. yanlış anlaşılmasın

dine direkt sorgusuz sualsiz inanmak gerekiyor.

neden muz, ananas, domates, zeytin vs yok? çünkü keşfedilmemiş. yazan kişi bilmiyor.
neden cehennemle tehdit ediliyor, çünkü arabistan sıcak, daha da sıcak daha kötü olur diye düşünülüyor. halbuki antarktikada çıksaydı bu din, muhtemelen cehennem buz gibi olacaktı

cennette ırmak, ağaç, kadın var çünkü bunlar arabistanda yok. özlem duyulan neyse onu karşılıyor. ve hep erkeklere hitap ediyor.

en başta dediğim gibi. inanacaksan direkt sorgusuz sualsiz inanacaksın.
  • artci sarsinti  (15.02.24 15:24:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.