Otomatik saat günlük sapma sorusu

Elimdeki otomatik saatlerden 2 tanesi Seiko.

Birinde 4r36 mekanizma var ve saat her pozisyonda neredeyse günde 20 saniye sapma yapıyor (geri kalıyor). 10 gündür ölçüyorum, -19, -20, -21 gibi yine kalibre specleri arasında stabil bir sapması var.

Diğerinde ise 6r35 mekanizma var ve tam bir muamma. Sürekli Kullandığım zaman -10, -18 gibi sapma yapıyor. Gece kadran aşağı bakacak şekilde bırakınca -6'lara düşüyor. Bazı pozisyonlarda günde -30, bazılarında -5 falan gösteriyor. Tamam, en sık kullanılan crown down, dial up, 12 down gibi pozisyonlarda sapmayı -8, -10 aralığında veriyor ama aletin yukarıda bahsettiğim 4r36 gibi bir standardı yok. Bakıyorum şimdi, 7 günde farklı ölçümlerde -3,-18 arasında gidip gelmiş. Diğeri ise hep -20 civarı.

1. İlk saati bir ayarlatsam tutarlılığı iyi yönde etkilenir mi yoksa değmez mi?
2. 6r35'te bir bokluk mu var? Deli dana gibi takılıyor. O kadar da para verdik...

Şimdiden teşekkürler.

Seiko kalibreleri hakkında neredeyse hiç bilgim yok ama şunları söyleyebilirim:

1. 6R35, 4R36'ya göre daha iyi bir kalibre.
2. Bu seviyedeki Seiko'ların fabrika çıkış sapma süreleri arasında ciddi farklılıklar olur, normaldir.
3. Stabil sapma iyidir, makinede genel olarak bir sıkıntı olmadığını gösterir. 4R36 makine için günlük -20 muhtemelen idare eder seviyede ama içinize sinmiyorsa ayarlatabilirsiniz.
4. 6R35'in sapmasında pozisyondan kaynaklanan fark aralıkları muhtemelen fazla. Garantisi varsa yetkili servisle görüşün. Yoksa, iyi bir saatçi ile görüşüp ondan fikir alın.
5. 2006 sonbaharından bu yana farklı marka ve seviyelerde mekanik saat kullanan biri olarak naçizane tavsiyem, sapmaya fazla takılmamanız yönündedir. En stabil kalibrelere sahip markalardan biri olan Rolex de alsanız sapma olacak. Şanslıysanız günde 1-2 saniye sapar. Şanslı değilseniz günde 10 saniye sapmaları görebilirsiniz. Olur bunlar.
  • 10551037  (13.02.24 22:59:26)
1. bence değmez böyle stabil bir fark için.
2. bence bu mekanizmada bir sıkıntı var. benim 4r38 farklı pozisyonlarda çok saçma değerler veriyordu. asla vaat edilen süreleri görmüyordu rezerv. servise yolladım. pallet forku kırıkmış sanırım değiştirdiler. seiko kalite kontrolüyle tanınan bi marka değil sonuçta :D garantisi devam ediyorsa gönderin gitsin.

  • glamdr1ng  (13.02.24 23:45:34 ~ 23:46:05)
Otomatik saat pismanliktir, saat romantiklerinin gazina gelmissiniz, gecmis olsun

  • freedonia  (14.02.24 01:45:56)
İyi bir saatçiye ayar yaptırabilirsin ama sapma yine olur.

Malesef otomatik saat pişmanlıktır. Sürekli masraf çıkarır.
  • ferenc  (14.02.24 06:26:24)
Konudan bağımsız anksiyeteni biraz coşturmuş bu saat işleri kanki. Günün zaman dilimini anlık öğrenmek bu kadar dert veriyorsa seçimlerini tekrar değerlendirmeni tavsiye etmek istiyorum kabul edersen.

  • hasmetizm 2046  (14.02.24 08:59:55)
Kanılarla akıl veren amma bol da dijital, quartz ve otomatik saatlerim var. Farklı zamanlarda farklı saatlerimi kullanıyorum. Yani saat bilmez değilim. Sorduğum soru özellikle 6r35'in "positional variance"ı ile ilgili. Ayrıca akıl verenler arasında akıllı saat kullanıcısı varsa ondan da vardı, tarzıma uymadığı için sattım.

  • prole  (14.02.24 09:24:32)
yüksek sapma değerleri bunlar, fakat Seiko'nun kalite kontrolü de genelde kötüdür, herhalde kalibrasyonda sorun çıktı ya da eksik yapıldı

ilk saati ayarlatmakla uğraşmayın
garantisi devam ediyorsa ikincisi bir götürülebilir servise
  • edaddy  (14.02.24 12:05:12)
O mekanizmalara bu sapmalar normal.

  • baldur2  (14.02.24 13:17:25)
günde 20 hmm. casio f91w 20 günde 20 saniye sapıyor

  • lambırcek  (14.02.24 18:07:26)
@lambırcek, sıkıntı yok, askerden kalma f91w de var ve kullanıyorum ama sizinki biraz garipmiş. Benimki pil değiştirmeden ve hiç ayar yapmadan 5 senede 25 saniye saptı. Sizinki çakma olabilir.

  • prole  (14.02.24 18:35:27)