[]

Ev sahiplerine soru - kira artışı

Arkadaşlar bu ay kiracımla konuşup kirayı yükseltmesini talep edeceğim. 1 senesi doluyor.

Kendisi 6 yıldır o evde oturuyor, biz evi geçen yıl satın aldık ve kontratı devam ettirdik. Herhangi birşey talep etmedik.

%25 konusu var eyvallah ama kanunu baz alacaksak 5 yılı geçtiği için kira tespit davası açma hakkı da var. Ben çelişkili görüyorum.

Malum kuruluş %65 enflasyon açıkladı ki 1 yıllık süreci geçiyorum sadece 1 Ocaktan itibaren herşeye %25-30 zam geldi. İstanbul'un enflasyonu en az %80 civarında. Ben açıkçası orta yolcuyum, %50 gibi bir oran düşündüm. Halihazırda bölge rayiçlerinin yarısının da altında oturuyor, bu artış olsa bile yine bölge rayiçlerinden çok daha uyguna oturuyor olacak. Uzun dönemli ve düzgün bir kiracı olduğundan her iki taraf için de hakkaniyetli olsun istedim.

Sorum şu; siz kiracınızla zam konuşmasını nasıl yaptınız, %25 diye diretirse nasıl aksiyon alayım. Teşekkürler.

 
valla sorunuza cevap sayılmaz ama ne güzel ev sahibisiniz siz öyle. şu şartlarda %50 oranı kabul etmeyecek kiracıya da yazıklar olsun.

kendim de kiracıyım. 6000 olan kiramı çevredeki 1 adet evde 20000'e kiralık ilanı var diye ev sahibim o seviyeye çekmek istedi. 2 yıllık kiracı olarak bu ay müzakerem var benimde. açıkçası enflasyon oranı kaç açıklanırsa üstüne %5 de kendim koyup göndericem kirayı. çok laf yaparsa %25 yapar geçerim kafasındayım.

umarım sizin de kiracınız hakkaniyetli yaklaşır olaylara.
  • bigcaptain  (09.02.24 10:54:05) 
Biz de istanbulda kiradayız, %25 hakkaniyetli olmadığı için enflasyon oranında yapıcaz, ev sahibi kabul etmicek ama beni ilgilendirmiyor. Ben %65 zam yapıcam daha da kusura bakmasın yani benim gibi kiracıyı öpsün başına koysun.

Kendimize ait(henüz borcu bitmese de bizim sayılır) bir evimiz var küçük anadolu şehrinde. Kendi kiracımızı da açıkçası zorlamayacağız, rayiç neyse onu öde diyemem eski kiracıya. Ya da tüfe zammı isteyemem yasa belli. %25 üstü bi rakam talep edicez ama yapmazlarsa zorlayamayız.

Sizin kiracınız 6 yıldır oturuyor ve rayicin yarısı kira veriyorsa bence de ciddi bi zam isteme hakkınız var. Kira tepit davası da açabilirsiniz eğer yaklaşımcı olmazlarsa. 6 yıl olmuş yani. Hala %25 diretmeleri size haksızlık olur. Ben sizin ysrinizde olsam tüfe zammı yapmasını isterim en azından.
  • turuncu tonlarda  (09.02.24 11:00:34) 
valla bence bu durumda o %100 istemenizi bekliyordur, bence 50 deyince rahatlar bile. tefe tüfenin de altında oluyor sanırım. sıkıntı çıkaracağını sanmam 6 yıllık hem de el değiştirmiş evde oturan kiracının.


  • red g  (09.02.24 12:03:43) 
bu tarz durumlarda ilk soruyu soran kazanır. kiracınıza sihirli soru olan KİRAYI NASIL GÜNCELLEMEYİ DÜŞÜNÜYORSUN diye sorun.zaten niyetini anlamış olacaksınız.


  • jamswety  (09.02.24 15:10:58) 
oncelikle sunu idrak ederdim. zor bir ulke, ekonomide yasiyoruz. risk ve zarari ortak paylasacak bir rakam belirleyin. onun altina dusup dusmemek icin de onden bir uslubunu, yaklasimini yoklayin. eger tek tarafli dusunen, empatiden yoksun, koparmaci bir uslubu varsa altina dusmeyin.


  • buenosdias  (09.02.24 16:44:50) 
Siz çok iyi niyetli düşünüyorsunuz, sizi üzerler.

6. sene ise, kira artış oranını çevreye göre yapma hakkınız var. Bu hakkınızı kullanın, daha önünüzde 6 yıl daha var. Pişman olursunuz.

Oran şöyle tespit ediliyor. Çevredeki yeni ev kiralarından %10-%15 düşülüyor. Yani yeni kiraya verseniz, eviniz 20binden giderse, 20 bin - %15 = 17 bin TL olması lazım.


.
  • kartallar yuksek ucar  (09.02.24 17:54:13 ~ 17:55:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.