Cloudflare üzerinden gelen DMCA ihlali bildirimi

Merhaba

Cloudflare üzerinden bir mail geldi, copyright hakları ile ilgili DMCA'yı ihlal ettiğim yazıyor. Benim sitenin domain ve hostingi isimtescilde ama cloudflare'i de güvenlik için kullanıyorum.

İsimtescil'deki hosting panelinde visitors sayfasında zaten sitemde olmayan bir sürü linke girilmiş gibi görünüyordu, botlar yapıyormuş bunu. Bu linkler herhangi bir yere gitmiyor. Yine bu linklerden biri hakkında copyright ihlali var diye bir ihbar yapmışlar. Ama bahse konu olan linke girildiğinde anasayfam geliyor.

İçeriğin orjinali şuradadır diye bi link var ve bu benim sitemle alakasız bir site.

Ben de bu ihbarın bir hata sonucu olmuş olabileceğini, böyle bir linkin sitemde bulunmadığı, siteme başka kullanıcıların da yükleme yapamadığını güzelce açıkladığım bi mail attım

hukuki bi sorun olmaması için yapmam gereken bir şey olup olmadığını merak ediyorum.

otomatik kontrol ediyor botlar işte. telif hakkı ile korunan paylaşılmaması gereken bir içeriğe ait link de varsa otomatik ihlal bildirimi atıyorlardır. bildirimi veya ilgili linki paylaşmadığından tahminden öte gidemiyorum tabi şuan :D

ama muhtemelen bu var olmayan linkten anasayfaya yönlendirme işlemini 302 kodu ile yapıyorsan sonrasında da anasayfa haliyle 200 kodu ile yükleniyor. sanki o içeriğin linkini değiştirmişsin de anasayfan o içeriğin yeni linkiymiş, o telifli içerik sitede varmış gibi algılanabilir. gerçekte bu telifli içerik sitede bulunmadığından yasal bi sorun olacağını sanmam ama bulunmayan sayfalara 404 sayfası yapıp 404 döndürmen daha uygun olur.

şuan şu içerik sitende var mı diye soran botlara yok kardeş bizde o içerik demiyor senin siten yani.
  • konetsu  (07.02.24 15:52:26 ~ 15:53:26)