Bu insanların nasıl Portekiz pasaportu alabilmiş?

Özel derse gittiğim bir aile var. Aile yakın zamanda atalarının İspanya'dan kovulduğunu bu yüzden vatandaşlık davası açtıklarını ve İspanyolca bilmek zorunlu olduğu için aynı şekilde Portekiz'den pasaport aldıklarını söyledi. "Nasıl ya, nerelisiniz ki" dediğimde, valla Türküz, müslümanız biz de anlamadık dedi. Nasıl alabildiklerini sormak istemedim meraklı gibi. Bu nasıl olabiliyor? Bu insanlar aile seçerelerine nereden baktı da 500 yıl öncesini görebildi?

Acilin ben konunun uzmaniyim :)
Bahsedilen durum, Engizisyon zamaninda Ispanya ve Portekizden kovulan Yahudilere tekrar vatandaslik hakki verilmesine dayaniyor.
Ben ve ailemde bircok kisi ayni sekilde vatandaslik aldi. Ornegin esim Ispanyol aldi ben daha hizli diye Portekiz aldim. Temel olarak, aile gecmisinizde sefarad yahudiligini gosterebiliyorsaniz(Bizde daha da kolay oldu, zaten soy sop yahudiyiz eksiksiz), gerisi cok kolay cogu vatandaslik surecine gore.
Bu bahsettiginiz ailenin, "Biz de anlamadik" demesinin muhtemelen en buyuk sebebi, yahudilikten donme musluman olduklarini anlayinca, bunu gizlemek istemeleri.
Tahmin ediyorum ki e devletten 100-150 yillik aile gecmisine baktilar, yabanci isimde birilerini gorduler, cevrelerindeki yahudi tanidiklari da , "kacirmayin firsati gidin hahambasiliga basvurun" dedi ve bu sekilde aldilar.
Portekiz son aylarda basvurulari kapatti, Ispanya'da yavaslatti ama hala dil sinavi, kultur sinavi vs. yaparak aliyor.
  • Byzas  (07.02.24 19:16:24 ~ 19:17:53)
bu sekilde portekizden vatandaslik alan bir tanidigim var, 70li yaslarda, emekli.
yahudi kokenli oldugunu kendisi bile bilmiyormus, sonra nasil ortaya cikti bilmiyorum.
ispanyolcasi falan yok, tek amaci vizesiz dunyayi gezmek idi, pasaportu aldi simdi 6 ayda bir yurtdisina cikip geziyor.
  • cooperr  (07.02.24 21:16:03)