Aracımı satayım mı?

2016 model bmw x1 benzinli 90bin kilometrede, ilk sahibiyim. Hiçbir sıkıntısı kazası yok bakımını vs düzenli yaptırdım. 6 aydır yurtdışındayım. En az bir 6 ay daha kalacağım gibi görünüyor. Sonrası meçhul, ama dönmemek için elimden geleni yaparım diye düşünüyorum.

Aracı buraya getirebilme imkanım yok. Gerek de yok, burada ufak bir şey alabilirim. Sizce satmalı mıyım? Yoksa dönersem aynısını alamam diye evin önünde durmaya devam mı etsin. Satsam o parayla napacağımı da bilmiyorum.

Siz olsanız napardınız?

Teşekkürler

Ben olsam satardım. Arabadan kar etme (çok saçma olsa da) dönemi bitti, durduğu yerde değer kaybetmeye devam edecek (enflasyon olduğu için TL bazında artsa da), üstüne vergi vs. ödemeye devam edeceksiniz. Sattıktan sonra ne yapacağınıza en doğru siz karar verirsiniz risk algınıza göre.

  • orient blue  (06.02.24 20:18:53)
Şu an piyasa durgun kimsede para yok. Ben olsam satmam satınca o parayla ilgili bir plan da yok anladığım. Yok pahasına satıp da gereksiz heyecan yaratmazdım ben olsam.

  • Take it away honey  (06.02.24 20:36:14)
6 ay bekleyin o zaman. Sonrası netleşirse duruma göre hareket edersiniz. Dönmeyecekseniz satarsınız zaten. Dönüş durumu 2-3 sene içinde olacaksa ben satmazdım.

Kazasız sıkıntısız araç bulmak Türkiye'de kolay değil. Karı/zararı bir kenara, mis gibi araba, kolay kolay gözden çıkarmayın derim.
  • kukuleta  (06.02.24 21:04:22)
6 ay çok uzun bir süre. Bu sürede yapılacak bir borsa yatırımının kar etme olasılığı yüksek. Aynı şartlarda olsam satar, bist'ten enerji, savunma, tarım, gemicilik hisselerinden portföy yapar, ülkeye döndüğümde kar ettiysem aynı arabanın iki yaş gencini alacak kadar hisse satar, kalanını yatırım olarak tutardım. Tabi zarar etme ve kalan parayla daha düşük modele binme riskini göze alarak yapardım bunu.

  • ilkinci  (06.02.24 21:29:59)
satmazdim

  • ala09  (06.02.24 22:50:17)
2.el piyasası durgun 0 araç piyasası ise pahalı ve hareketsiz. eğer uzun süre yurt dışında kalacaksınız aracı euro dolara çevirin bence. araç en kötü yatırım aracı şu an.

yatırım tavisyesi değildir.
  • mikahakkinen  (07.02.24 11:03:37)