toplama masaüstü pc

önceki toplama pcmiz bizi 13 yıl götürdü. hala çalışıyor ama oyunlarda kasıyor. o nedenle yine bizi bu kadar uzun süre götürecek bir pc arayışındayız, ancak ikimiz de donanımdan pek anlamıyoruz. genelde oyun oynanacak ve internete girilecek. inventusta rastgele şöyle bir toplama pc yaptık, bakar mısınız olmuş mu ya da gereksiz bir şeyler var mı? i.hizliresim.com

Yeni toplama PC ye gerek yok.

Yeniden aynı işletim sistemiyle format atın gerekli 3-5 güncellemeden sonra güncellemeleri kapatın ve Ram değişimi yapın. Mesela sistem 8 GB ise (ddr ise yine aynı türden) 16 GB yapın.

Yok abi her oyunu muhakkak oynamalıyım.. diyorsanız üstteki tavsiyeyi boş verin.
  • diyecevaplandı  (03.02.24 22:11:59)
2tb ssd varken 1tb eski bir hdd almak gereksiz. Maksat veri yedeklemekse azıcık fazla verip harici hdd alın. En azından gerektiginde taşırsınız. Hem verileriniz kasadan ayrı yerde olacagından elektriksel arızalar yüzüne veri kaybı ile uğraşmazsınız. Bu sisteme min 750walt power suppy lazım. Onu eklememişsiniz. Geri kalanı ise güzel. Bu arada bu sisteme takacagınız monitör en az 165hz olmalı yoksa dar bogaz yaşarsınız

  • limonlu eksi  (03.02.24 22:14:40)
teşekkür ederim. yok abi her oyunu muhakkak oynamalıyım :) ramde şöyle bir sıkıntı yaşadık. 16 gb takmamıza rağmen 8 gb görüyor bilgisayar. tamirde de çözemediler sebebini. anakart diye ordan burdan okuduk doğruluğunu bilmiyorum. anakart değiştirsem uyumluluk açısından diğer şeyler de değişecek belki. o nedenle baştan tekrar alalım dedik.

  • pide  (03.02.24 22:18:22)
@limonlu eksi çok teşekkürler

  • pide  (03.02.24 22:19:55 ~ 22:20:36)
14700e hic gerek yok intel 13400 veya amd 7600 almaniz yeterli, ayni performans cok daha ucuza gelir anakartta da kar edersiniz.

1tb hdd gereksiz limonlu eksinin dedigi gibi.

64gb ram'e gerek yok sanki. 2x16 almaniz fazlasiyla yeter.

ekran karti 3060 iyi guzel. cok fiyat farki yoksa 3060ti 4050 vs. bunlara da bakabilirsiniz.
  • aguen  (03.02.24 22:52:28)
cpu.userbenchmark.com bence cpu overkill olmus ama siz bilirsiniz. %35 hiz farki icin x2 para odemissiniz mesela bu versusta

  • lapaz  (04.02.24 01:03:29)
7600 daha mantikli ustteki yazarin belirttigi gibi

  • lapaz  (04.02.24 01:04:45)