bir miras kavgası sorusu, sizce kim haklı?

x kişisi emlakçılık yapıyor.

miras kalan teyzenin bankada 450.000 tlsi de var.

bu üçe bölünecek, mirasçılardan biri çok uğraşıldığı için kendi payını x'e veriyor. (150.000 tl)

emlakçı x, satış işleminden 160.000 tl yasal komisyon alabiliyor, intikal işlemleri masrafı 20.000 tl tutuyor. bir de tabi emlakçının intikal için alacağı komisyon var. 330.000 i 340.000 olarak düşünelim en az.

miras bırakan rahmetli teyzenin bankada bıraktığından 100.000 kusur kaldı. emlakçı bu parayı, teyzenin 26 sene imam nikahlı yaşadığı adama veriyor, teyze çocukluktan beri kördür ve her ihtiyacını bu adam karşılamıştır, üstelik mirasçılardan en sivri olana söylenmiş ve tamam alınmış sözlü olarak diğerleri de şahit.

mirasçılar emlakçıyı basıp 450.000 tlmizi çaldın diyorlar, üç gün süre deyip tehdit ediyorlar. olay mahkemelik oluyor.

olayı derinlemesine bildiğim için emlakçının yüzde yüz haklı olduğunu söyleyebilirim. ama siz okuduğunuzda kulağa nasıl geliyor? hak ettiği parayı önceden alması, çünkü zaten para vermemek için bunları yapıyorlar, büyük bir kusur mu? 26 yıllık hayat arkadaşına hiç para kalmamalı mı? bu davadan ne çıkar?

yorumlarınızı bekliyorum.

Hiçbir şey anlamadım.

450.000TL ve üç pay var. Mirasçılardan birisi kendi payını X'e vermiş. Nedenini anlamadım ama tamam diyelim.

Meblağ nasıl bir anda 330.000 340.000 oldu? Neden geriye 100.000 kaldı?

Emlakçı -alakasız bir şekilde- bir pay aldığı yetmezmiş gibi kalan parayı nasıl oluyor da başka bir insana verebiliyor? Ne hakkı var?

Anlattıklarınız karman çorman ama anlayabildiğim kadarıyla mirasçılar haklı.
  • pispinti  (29.01.24 22:51:46)
bizim vicdani olarak ne düşündüğümüzün zerre önemi yok. hukuken olması gereken dışında bir işlem yapıldıysa mirasçılar her türlü arıza çıkarabilir.

  • orpheus  (29.01.24 22:54:53)
Anladığım kadarıyla emlakçının aldıkları;

150 bin TL uğraşma ücreti
160 bin TL satıştan komisyon
20 bin TL intikal işl. masrafı

Toplam ;330 bin. Yazar bu rakamı 340 bine yuvarlamış.

Emlakçı bu hakettiğini düşündüğü paraları her nasılsa ulaştığı rahmetlinin banka hesabındaki 450 bin TL'den kesmiş.

Burada da 110 bin kalır ama yazar ve emlakçı 10 bin TL yi de yuvarlamışlar ve 100 bin TL kalmış geriye.

O nerede? derseniz onu da yine emlakçı götürüp imam nikahlı eşe vermiş.

x kişi aynı zamanda hukuk mahkemesi hakimi ve emlakçılığı ek iş olarak yapıyorsa sorun yok.

Diğer türlü mirasçılar haklı çıkar.
  • hebanon  (29.01.24 23:24:08 ~ 23:26:16)
bir insan nasıl hiçbir şey anlamaz, ben de bunu anlamadım? 150.000 payını verdi, çeşitli nedenleri var ama uzamasın diye yazmıyorum, kaldı ki verdi yani, neden bu sorgulanıyor :
satış işleminden 160.000 komisyon yazmışım bu da yasal oran üzerinden, 150.000+160.000 esşittir 310.000, bütün masraflar emlakçı tarafından karşılanmış bunu da dahil ettiniz mi 110.000 civarı kalıyor. bunu da net bir şekilde yazdım. ama demek ki anlaşılmıyor, biraz daha netleştireceğim o zaman. ne hakla demişsiniz, o zaman şunu da belirteyim mi, emlakçıya parayı çekme kullanma yetkisi de yazılı olarak verilmiş durumda. emlakçı da kendi haklarını düştükten sonra hareket ediyor.

aslında anlaşmaya, başta konuşulanlara aykırı işlem yok. emlakçı komisyonunu alıyor, mirasçılarla anlaştıkları şekilde hayat arkadaşına da kalan para veriliyor. daha sonra, bu komisyonu vermek istemedikleri için, emlakçıya çeşitli tehditler ve hakaretler ediliyor. yani cuma alınacak para, pazartesi alındığı için paramızı çaldın diyorlar, halbuki zaten o meblağ yasal olarak verilmesi gereken, sonuçta bedava çalışmıyor.

soruyu aslında vicdani kanaatleriniz için değil, olayı anlattığımda nerelere takıldığınızı görmek için sormuştum. teşekkür ederim. eğer herkes benzer yerlere cevap arıyorsa onları demek ki açmak gerekecek.
  • fakat  (29.01.24 23:25:30)
@hebanon aslında hüpletme değil, tekrar okursanız dosyanın masrafları var onlar 20.000 tl tutuyor, yani bunu mirasçılar yapsaydı verecekleri para bu. ama emlakçı satış işlemleri yanı sıra intikal işlemleri de yapıyor. dolayısıyla ayrı bir kalem olarak bu işlemler için de komisyon alıyor. çünkü bu yasal olarak yine hakkı. işlemlerden önce herhangi bir itiraz da yok. itiraz işlemlerden sonra, tüm işler halledildikten sonra gerçekleşiyor. 110 bini de ben yazarken 100.000 küsur olarak yazdım, yoksa 110.000 evet, bu emlakçının değil benim yuvarlamam, ona rağmen karman çorman diyen çıkmış

  • fakat  (29.01.24 23:33:32)
Soru net değil, emlakçının hesabı da net değil, paraya nasıl erişmiş o da meçhul.

İmam nikahlı kişinin mirasta payı olmaz. Emlakçı net bir şekilde milletin işine burnunu sokmuş. Hakim misin kadı mısın sana ne al paranı çekil git
  • dre mithatoğlu  (30.01.24 11:43:33)
emlakçı arkadaş en iyi ihtimalle 110.000TL'ye çökmüş. Daha fazlasına da çökmüş mü tam olarak anlayamadım çünkü sanırım bilmediğim bir usul var bu anlatılanlarda. 450.000TL'lik miras işlemleri nasıl totalde 330.000TL tutuyor onu da anlamadım. Soruyu soran arkadaş buna cevap verecektir muhtemelen bir şekilde, ancak 110.000TL için dava açılırsa emlakçı arkadaş büyük sıkıntıda, haberiniz olsun.

edit: 3 defa daha okudum ve olayı çözdüm;
rahmetli ninemiz kör olduğu için bu emlakçı muhtemelen teyzenin her türlü işini yapan mahallenin esnafı. bu durum paraya nasıl erişip hakimlik yapabildiğini aydınlatıyor. para ise şöyle dağılmış, mirasçılardan birisi gönlünden kopup 150.000TL hakkını hediye etmiş. 20.000TL intikal ücreti devlete gitmiş. 20.000TL'de bu işlerin takibi için komisyon olarak emlakçıya gitmiş, bir de ne olduğu belirtilmemiş bir satışın emlakçı komisyonu var 160.000TL kadar. Bunların tamamını toplayınca, emlakçının cebe giren rakam 330.000TL ediyor, 20.000TL vergi olarak ödenmiş. Geriye hesapta 100.000TL net para kalmış, emlakçı/hakim bey de konuyu karara bağlayıp, bu paranın imam nikahlı eşin hakkı olduğunu söyleyip direkt havale geçmiş imam nikahlı eşin hesaba asdasdasdasd. Müthiş olay.

Bir sorar mısınız emlakçı x kişisine, herkesin hakkını teslim edip, işleri yasalara uygun şekilde yapıp, verdiği hizmet karşılığında hak ettiği 180.000TL alacağı neden mirasçılardan fatura karşılığı almamış? Yasadışı erişiminiz olan bir parayı kendi kendinize havale mi etmiş gerçekten? Bu durumda 450.000TL'ye çökmüş oluyor bu emlakçı bey. Yasalar karşısında iyi şanslar diliyorum, ihtiyacı olacak...
  • kent sakini  (30.01.24 13:41:11 ~ 18:10:48)
Okurken gerçeklik algım sarsıldı ve bir an emlakçı = savcı mıydı diye kendimi sorguladım. Emlakçı hangi hakla mirası paylaştırıp milletin parasını ona buna hibe ediyor anlayamadım. Emlakçı komisyonunu alıp çekilmeliydi. Sonrası onun işi değil.

  • ruhen hastayim ben  (30.01.24 14:08:29)
Konuyu acan kisi olarak kizmayin ama bir konu bu kadar karisik anlatilirdi.Ben duyuruda yazan kisilerin anlama sorunu oldugunu dusunmuyorum.Birden cok kisi de bunu belirtmis zaten.

  • turkuaz  (30.01.24 14:56:26)
arkadaşlar ne kızması, sadece anlaşılmaması garip geliyor :) ama ben bildiğim için mi kolay anlıyorum bilemedim. tekrar okudum bana açık geliyor. miras 450.000 tl değil. diğerlerinin yanı sıra bankada para ver. emlakçıya tam yetki verilmiş yasal olarak. parayı çekebiliyor falan. her işlemi yap diye verilmiş. bütün işlemler halledilince de hırsızlıkla suçlamışlar. 330 bin zaten en az alacak oluyor emlakçının. sadece imam nıkahlı kişiye para vermesi sıkıntı. ama onu da sormuş, kabul etmiş mirasçılar. hahahaha çok iyi ya

  • fakat  (30.01.24 20:07:42)