ABD'deki yazılim firmaları relocate yapıyor mu ?

Avrupa'daki neredeyse bütün ülkeler vize işlemleri konusunda destek verirken, Birleşik Devletler'de ozellikle iş açıklamasında sponsor olamayacaklarını belirtiyor. Bu durum genel mi yoksa benim karsilastiğım firmalar mı boyle ? ABD'de çalısmak isteyen bir yazılımcı icin tek yol green card mı ?

ABD'nin çalışma vizesi (h1b) çekilişe dayalıdır yani lottery. Her yıl belli sayıda kişi bu vizeyi alabilir.

Eğer böyle olmazsa ABD'li işsiz kalır. Özellikle iç kesimler kırsal bölgeler oluyor. İş imkanı fazla yok. Yozgat gibi falan düşün. Ayrıca latin amerikayla bağlantısı nedeniyle göçmen istilasına uğrama riski her daim var.

Green card'da çözüm olmayabilir. Computer science doktorası olan çok abd'li var. Yazılım işi artık ABD'de artık eleman ihtiyacı duyan bir alan değil. Dışarıdan gelmeyi geçtim doğma büyüme ABD'li olup da iş bulamayan çok var.
  • ferenc  (25.01.24 19:05:33)
ya manager seviyesine cikip l1 ile geleceksin.
ya sirket icin duzenli olarak disaridan calisirken sana her sene h1 basvurusu yapacaklar ve cikarsa gideceksin.

1. yol en garanti yol. ama yoneticilik yapman gerekiyor giris seviyesi yazilimci gelemez.
2. yol yalan oldu artik ama talihin varsa cikar.

oyle sifirdan linkedin'den ise basvurdum, kabul aldim, amerika'ya gittim gibi bir olay yok diger ulkelerde oldugu gibi.
  • antikadimag  (25.01.24 22:15:53)