Dalaman Marmaris arası kestirme yol

Selamlar,
Google Maps'ten bakarken dikkatimi çekti. Dalaman Marmaris arası kestirme bir yol var gibi. Büyükkaraağaç köyünden Aksaz'a giden bir yol gözüküyor. Ama Aksaz askeri üs bölgesi gibi. Bu yol kullanılabilen bir yol mu? Eğer kullanılan bir yolsa sıradan bir araçla geçebiliyor muyuz yoksa yerden yüksek bir araç mı lazım?

Bu kullanılabilir bir yol değil; en son bildiğim kadarıyla, Türkiye'de sivil araçlar askeri bir üssün içinden geçemiyordu. Bundan dolayı orman yolunu kullanmanız gerekiyor. Ayrıca, Dalaman-Büyükkaraağaç arası 65 km, Büyükkaraağaç-Marmaris arası mesafe yaklaşık olarak 35 km. Dalaman-Marmaris arası ise 90 km. Bu açıdan yolu pek kısalttığı söylenemez. Eğer Aksaz'ın içinden geçmek mümkün olsaydı, evet mesafe biraz kısalabilirdi. Bu yol, 4x4 bir arazi aracı ile daha avantajlı olur, çünkü bu yollar genellikle orman yangınlarına müdahale etmek için açılmış yollar. Mesafe olarak yolu kısaltmadığı gibi arazi engebeli ve yol stabilize olmadığı için gidiş süresi daha uzun sürer

  • morqos  (22.01.24 23:41:45)
Teşekkürler morqos,
Atladığım bir nokda da, Dalyan'dan devam etmek için Feribot ile karşıya geçmek gerekiyor. Yani yol mesafe olarak kısalsa bile süre olarak ve toplam masraf açısından bir faydası olmuyor. Ben yolu Dalaman - Dalyan - Büyükkaraağaç - Aksaz - Marmaris olarak düşünmüştüm. Ama bir manası yok.

  • emanual  (23.01.24 11:34:08)