İkametimizi yurtdışında göstermek zorunda mıyız?

Türkiyede bir iş sebebiyle ikametim istanbulda gözükmesi gerekiyor. Oy falan kullanmayacağım ama bürokratik işler yüzünden yine de yurtdışında olduğumu bildirmem gerekiyor mu?

Yer irlanda-master

Gss işler büyük ihtimal. Bir de cuzi cezasi var da sanmıyorum bir şey olacağını.
Bu arada konsolosluk falan gidersen sorun olma ihtimali var belki sistemsel (yani sallıyorum konsolosluktan belge istersen ve ancak yurtdışı yasayanlara veriliyorsa vs)

  • logisticsmanager  (11.01.24 12:49:52)
cuzi bir miktar odeyerek ilk tasindiginiz gune ayarlayabilirsiniz onu yillar sonra bile. onemli bir sey degil. irlanda'daki kuruma bildirmek zorundasinizdir muhtemelen ilk giriste. turkiye'ye bildirmeseniz de olur.

  • bohr atom modeli  (11.01.24 13:33:20 ~ 13:34:16)
Turkiye'de GSS borcunuz islemeye devam eder, oderseniz sorun olmaz. Zaten oy kullanmayacaginizi soylemissiniz. Konsolosluk islemlerinde de yardimci olurlar, magdur etmez buradaki konsolosluk. Askerlik durumu varsa o etkilenebilir, o konuya ayriyeten bakmakta fayda var.

  • sertac akin  (11.01.24 13:55:50)
Eğer konsolosluğa ülkeye girdiğiniz tarihi belirtmezseniz bunun cezası var. ancak bunu orda bulunan konsolosluğa gittiğinizde işlem yaptığınızda anlar. Diğer türlü bir sorun olmuyor bulunduğunuz konsolosluğa adres beyanında bulunmazsanız.

Ancak artık e-devlet üzerinden ikinci adres bildiriliyor. Bildireceğiniz adreste kimse yoksa diğer adres seçeneği altından adresinizi hem istanbul hem de dublin yapabilirsiniz.
  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (11.01.24 14:10:16 ~ 14:38:52)