yeni bilgisayarda sorun

düşük-orta arası bir bilgisayar satın aldım. windows 11 kullanıyorum. bir tek eu4, fm24'ü açıyorum ama çok nadir. bilgisayar bu oyunlarda bile güzel çalışıyor.

yalnız, -bunu teknik dilde anlatamayacağım- youtube videoları izlerken başka sekmelerde gezinirken bazen videolar "tırrrrrttttt" yapıyor, video duracak ve bilgisayar kitlenecekmiş gibi oluyor ama son anda düzeliyor video akışı ve bilgisayar.

sorun ne olabilir? kasayı götürmeden çözmem mümkün müdür?

Videolar takılıyor diye anladım. Sürücülerin güncel olduğundan emin olun, farklı bir browser deneyin tamamen aynı senaryoda. Browser ayarlarında varsa donanım hızlandırma seçeneğini açın. Bellek yetersiz geliyor da olabilir. Hatta video çözünürlüğünden de olabilir sanki, YouTube’da çözünürlük otomatik olarak seçili ise manuel olarak daha düşük bir çözünürlük deneyin bakalım.

  • orient blue  (11.01.24 00:23:19)
evet, videolar takılıyor.

  • ahm1  (11.01.24 00:31:27)
benim eski laptop'da da oluyordu, yetersiz ekran kartından kaynaklandığını düşünmüştüm. ondandır muhtemelen

  • avatar is back  (11.01.24 00:38:25)
@avatar is back: olabilir, evet. peki bilgisayar hiç kitleniyor muydu? bir de, daha genel bir arızaya yol açar mı? ömrü kısa mı olur bilgisayarın?

  • ahm1  (11.01.24 00:57:37 ~ 00:57:50)
bilgisayar modelini işlemcisini ram'ini ve kullandığın tarayıcıyı yazsana

  • lambırcek  (11.01.24 01:50:06)
İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 11 Pro
İşlemci AMD Ryzen 5 5600G with Radeon Graphics, 3901 Mhz, 6 Çekirdek, 12 Mantıksal İşlemci
Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 16,0 GB

Google Chrome
  • ahm1  (11.01.24 02:26:28 ~ 02:26:35)
cihaz çok iyi. yutube kaldırması şart. uyum/yordama sorunu bence. codec modecle de alakalı olabilir. öyle arat.

arattım

aynı işlemciyle savaş oyunu oynuyo ekran kartı olmadan
www.youtube.com

chromeda diğer reklam uzantılarını kaldırıp şunu yükle
chromewebstore.google.com

çok benzer bir sorun değil ama şunu sormuş grafikle alakalı
community.amd.com

ve demiş ki Firefox yükledim düzeldi. sen de yükle. oradan gir yutuba. öyle dene.

sonra biri demiş ki driverları güncelle şuradan
www.amd.com

başkası windowsun yüklediği driverı durdurup orjinal driver yüklemiş, asya dili ama vidyodan anlaşılıyor yapılanlar. sırayla yap
www.youtube.com
  • lambırcek  (11.01.24 03:45:01)
ekran kartı dahili bu arada. o yüzden "acaba ekran kartından olabilir mi" dedim.

edit: he zaten işlemci kısmında yazıyormuş galiba.

çok teşekkürler. deneyeceğim.
  • ahm1  (11.01.24 03:46:35 ~ 03:47:34)
"with Radeon Graphics" dahili demiştin evet
sıkıntı parçalardaysa da kuvvetinde değil, vidyoyu yordayamayışında filan
dediklerimin hepsini bi yap öyle bakalım. firefox çözecek muhtemelen
  • lambırcek  (11.01.24 06:30:17)
Selam,

Sorunun çözümü yine youtube'da :)

www.youtube.com
  • canbonomobenseno  (11.01.24 16:20:13)
Ben bu sorunu şöyle aştim ;

Bu donma olaylari ne zaman basladiysa o zaman yukledigim eklentileri chrome dan sildim. Hatta isimlerini vereyim birisi netflix video reklam atlaticisiydi.
Birde adblock gibi reklam engelleme programlarini youtube acikken yukardan es gec yada calistirma secenegini daima calistirma yapiyoruz.

Youtube aciklama yapmis reklam engelleyicisinkullanmamizi istemiyormus buda dipnot olsun.

Son olarak chrome da donanim hizlandirmasi var onu kapat.

Birde dikkat et vpn falan acik kalir unutursanda oluyor

Ben boyle duzelttim
  • Zetnikov  (11.01.24 23:41:55)
@Zetnikov: donanım hızlandırıcısını kapattım, bakalım. ama adblock'u kapatmayacağım tabii ki :) youtube'un reklamlarına tahammül edemem.

  • ahm1  (11.01.24 23:56:22 ~ 23:56:31)
@ahm1

Bilgisayrin guc seceneklerine de bak oradaki secenegi yuksek performansa getir. Buda ise yarar
  • Zetnikov  (12.01.24 00:04:42)
Guc secenekleri eger dengeli ye dönmüşse ondan kasma yapiyor

  • Zetnikov  (12.01.24 00:06:36)
yüksek performans, bilgisayarın ömrünü azaltmaz mı?

  • ahm1  (12.01.24 00:21:24)
Yok bisey olmaz ama enerji biraz daha fazla harciyor. Bunu ayarladiktan sonra baktin otomatik trkrar dengeliyr atiyorsa youtube da videosu var dengeliyi silmen gerekir

  • Zetnikov  (12.01.24 00:52:52)