avukatların 'aslı gibidir' yapma yetkisi var mı?

belge ösym sonuç belgesi, noter çok para istiyor.. tanıdık avukat olması lazım abimin, ama sormadan önce böyle bir yetkisi var mı avukatların?

hayır.

  • amortisman  (05.07.10 11:52:14)
avukatlar yalnızca mahkemeye sunacakları evrakları aslı gibidir yapabilirler. yurt dışında pek çok ülkede ise avukatlar noterlerin yaptıkları aslı gibidir işlerini yapmaya yetkilidir

  • kahvegibi  (05.07.10 12:06:58)
ösym bürosuna gidip yenisini çıkartsan daha ucuza gelir.

  • mahallenindelisi  (05.07.10 12:07:22 ~ 12:07:37)
bir de eğer bir kuruma vs başvuruyorsan kurumu arayıp sorabilirsin. pek çok kurum, aslı ile birlikte fotokopiyi götürdüğünde kendisi aslı gibidir yapıyor ücret almadan.

  • kahvegibi  (05.07.10 12:11:21)
kahvegibi pek cok ülkede noter oldugunu söylemiş ama dünyada sayılı ülkelerde noter var, avrupada sadece fransada bulunur ve türkiyede
bilinçlenelim diye söyledim :)

  • ebush  (05.07.10 12:22:20)
ben doçentlik evrakımı hazırlarken üniversite rektörlüklerinin böyle bir yetkisi olduğu söylendi, ben sadece kendi verdikleri diploma vb. ye yapabileceklerini sanıyordum, nüfus cüzdanına bile yapabiliyormuş öğrenci işleri müdürü. Onu bir araştırsanız?

  • sui  (05.07.10 12:46:45)
ben fi tarihinde muhtara yaptırdıydım. oo ayıbsın getir dedi bi paket malbuşa malolduydu jdfs

  • bryan fury  (05.07.10 13:28:40)
hayır avukatın öyle bir yetkisi yok.
notere mecbursun.
ösym bürosuna gidip yenisini çıkarabilirsin.
bide baz kurumlar aslı gibidir diye onaylayabiliyor bazı evrakları.
örneğin vergi dairesinde kimlik fotokopisini aslı gibidir diye onaylar.
  • seyduna6687  (05.07.10 13:30:34)
@ ebush ben göremedim @ kahvegibi'nin pek çok ülkede noter olduğunu söylediğini. pek çok ülkede avukatların noterlerin yetkisine sahip olduğunu söylemiş sanırım. ben noter olan ülkelerin pek çoğu olarak anladım bunu. her zaman mükemmel ifade olmayabiliyor duyuruda hızlıca yazarken. ayrıca @ kahvegibi'yi tanımam etmem.

  • uyuklayankedi  (05.07.10 17:11:38 ~ 17:12:43)
avukatlar sadece yedinde bulunan yargı mercilerine sunacakları evrakların fotokopilerini aslı gibidir yapabilirler.

  • devourthedamned  (05.07.10 21:55:13)