lahmacun ve kuzu kulağı

Barış Manço'nun lahburger şarkısında şöyle bir söz var:

lahmacun lahmacun
dürüp dürüp sar kenarını tutma nazik salçalı lahmacun
kuzu kulağıyla rokayı unutma limonlu ekşili lahmacun,

eskiden lahmacunun yanında kuzu kulağı, roka mı veriliyordu? 37 yaşıma girmek üzereyim, kendimi bildim bileli marul, soğan, domates, kırmızı lahana vs. verildiğini gördüm hep.

ben kuzukulağını pazar tezgahı dışında da görmedim ki lahmacunun yaynında verildiğini hiç sanmıyorum. ama düşününce ekşili ekşili de fena olmaz.

bence üstat burada ballandırmak için biraz coşmuş. zira hamburger için de "biraz soğan biraz ketçap, salata malata hardal ketçap" diyor. yani şu son dönem butik hamburgercilerin karamelize soğan koyması dışında hamburgerin içinde ne soğan gördüm, ne salata gördüm, ne de hardal. en fazla bir yaprak kıvırcık konurdu.

zaten barış manço hamburgeri de çok ballandıramıyor. gençliğin sevgilisi, batıya açılan pencere falan diyor ancak. oysa lahmacun öyle mi, insanın canı çekiyor.

bu savaşın kazananı lahmacun'dur.
  • kibritsuyu  (09.01.24 15:42:51)
ben çocukken rokalı yediğim zamanları hatırlıyorum, evde kuzu kulağı olduğu zamanlar hep koyarız.
ayrıca o kırmızı lahana hiç yakışmıyor bence

  • ravenudon  (09.01.24 16:05:05)
Şunlarda vardı, kuzukulağı, roka, limon.

Yanında verilmezdi, içine koyar dürer kağıda sarar verirdi. Limonu sıkışı da şekilli olurdu :)

www.uludagsozluk.com
  • Mirket  (09.01.24 16:17:19)
rokayı çok gördüm ama kuzu kulağını gördüm mü emin değilim. salata içinde olabilir bu arada. salatanın üstünde hala yapraklı roka geliyor, ayrı da.

  • avatar is back  (09.01.24 16:19:58)
İzmir'de pide lahmacun yanında roka hep gelir. İstisnasız değil ama on mekandan dokuzu verir.

  • hedep  (09.01.24 19:55:16)