Tv’de gösterilen memur maaşları hakkında soru

Tv’lerde dönen öğretmen maaşı 42 bin küsür oldu, polis maaşı 49 bin küsür oldu haberleri var ya, bu insanlar net maaş mı alıyor? Bu kanallarda dönen haberler nasıl anlaşılmalı?

bakanlıkta çalışan kariyer meslek memurları zamdan önce 30k alıyordu. Asker polis zaten en az 30 alacaktır bu durumda. Öğretmenler ek ders hariç 22-23 alıyor sanırım emin değilim. ama ek ders vs ile 26-27 ye çıkıyorlar sanırım. Bu maaşlara %50 ilave ederseniz zamlı maaşlara ulaşabilirsiniz

  • hasco912  (03.01.24 20:36:18)
Memurlukta kademe diye bir şey var. Başlangıç seviyesi biri değildir onlar. 15 yıl üstü kıdemi olanlar için olabilir

  • ferenc  (03.01.24 20:36:48)
Başöğretmen unvanına sahip öğretmenin ek derssiz çıplak maaşı 42 küsür oldu.

  • ruhen hastayim ben  (03.01.24 20:36:55)
Net.

  • pispinti  (03.01.24 20:50:48)
o maaşların hepsi o ünvandaki en üst noktadaki insanların maaşları. yani en az 10-15 yıllık bir öğretmen o parayı alır. diğerleri çok daha az alacaktır.

  • ilgeru  (03.01.24 20:52:53)
Biraz önce bir sitede gördüğüm kadarıyla 1. derece 4. kademedeki öğretmen maaşından bahsediliyor. 28 yıllık öğretmen yani.

  • Mirket  (03.01.24 21:05:24)
sormak istediğim, nasil net oluyor, kademeli vergi yok mu aydan aya artan? bu deger ortalama mi?

  • mozart  (03.01.24 21:25:18)
memurların brütle işi yok ki. Özel sektörde bile, bugün işverenin 42 net için atıyorum 55 brüt ödüyorsa, yeni dilime girince 65 brüt ödüyor olabilir. Onlar hesaplanıp ödeniyor. İşçi net alıyorsa eline hep aynı para geçiyor.

  • nhk ni youkosu  (03.01.24 21:36:11 ~ 21:38:07)
yıl sonuna doğru vergi diliminden dolayı ele geçen para düşüyor elbette.

  • telgrafin tellerine konamayan kus  (03.01.24 21:40:08)
annem öğretmen ama bordrosunu hiç görmedim tabii. Fakat yıl sonuna doğru vergi dilimini geçince memurların aldıkları para düşüyorsa bu daha büyük skandal bence :) Cidden öyle mi net bir cevap alabilir miyim?

edit: maaştan vergi kesilmesi ayrı konu, brüt maaşın her ay aynı olup yıl sonuna doğru eline geçen net maaşın değişmesi ayrı konu.
  • nhk ni youkosu  (03.01.24 22:32:19 ~ 04.01.24 10:37:16)
Gecen sene en dusuk ogretmen maasi 30 bin diye haber yapiyordu a haber. O sirada ele gecen para 21 kusurdu. Ordan hesaplayin artik ne kadar dogru.

  • balpolen  (04.01.24 00:11:19)
@nhk Hacı vergi dilimine girince maaşın değişmesi brüt işte. net dediğin maaş vergiden etkilenmez her ay aynı maaşı alırsın.

Öğretmen olarak cevap vereyim. Devlette 4. Yılım hiçbir zaman tv deki maaşları almadım. O maaşlar 25 yıl üstü eşi çalışmayan 6 yaşından küçük iki çocuğu olan öğretmenin maaşı olarak hesaplanıyor genelde. Halbuki işe yeni başlayan öğretmen şuan 23 bin liranın altında alıyor. Yani maaşı yüzde 50 zamla 33-34 bandına gelecek. Tabi bu vergi dilimini geçene kadar. Daha sonra kademeli olarak düşecek. Ek ders mevzusu herkes için aynı değil mesela bizim okulda aylık 1000-1500 lira ek ders alan öğretmenler var. Çünkü girecek ders yok. Bunun yanında 6000 lira ek ders alan hocalar da var ama 40 kişiden 3-4 tanesi yani. İdareciler ise her zaman full ek ders alır.
  • rodeocu  (04.01.24 02:01:21)
@nhk

devlette doktorum. Evet yıl içinde aylar ilerledikçe vergi dilimine bağlı olarak aldığımız para azalıyor. Bu kişi vergi dilimine girdi, brütü artıralım mantığı olmuyor yani.
  • nundu  (04.01.24 10:32:32)
her ay vergi dilimi değiştikçe daha az maaş alıyorum +1

  • unalub  (04.01.24 15:05:01)
Ozeldeki gibi yilin basinda 40 aliyorsa yil sonunda 30 aliyor gibi bir durum soz konusu degil memurlarda. Yilin basinda 40 aliyorsa sonunda 39 aliyordur.

  • va  (04.01.24 17:38:30)