Bebeğimin biyopsisinde istenen ek boyamalar

bebeğimin gıdısında 4 ay önce birkaç sivilcemsi şey çıktı yan yana. altı aylıktı. birkaç krem denedik. kremleri sürdükçe şişti. kocaman içi sıvı dolu bir lezyon halini aldı. rifocin ile kurudu ama kırmızı zeminli izi kaldı.
dermatolog dermatolog gezdik. molluscum dediler. sonra vücudunda birkaç yerde daha çıktı. geçmedi. tedaviler işe yaramadı. vücudundakiler gıdısındakinden farklı gibiydi ya da biz çeşitli tedavilerle gıdıdakini farklılaştırdık bilmiyorum…

velhasıl biyopsi yaptırdık. ama laboratuvar beni adeta meletiyor.

ben pediatrik dermatoloji kitapları bulup belki 2000 fotoğraf inceledim. benzeyenlerin listesini yaptım. dermatologla üstünden geçip patolojiye ön tanı listesi olarak verdik. içlerinde langerhans hücreli histiositoz da vardı.

patoloji önce s100 ve cd1a ek boyama istedi. yaptırdık.
sonra cd68 ve faktör13a istedi. yaptırdık.
sonra da cd117, cd207 ve fascin istedi. yaptırdık.

ağlaya ağlaya yalvarmama rağmen yapılan testlerin sonuçlarına dair hiçbir şey söylemediler. cda1 pozitif de ondan mı cd207 istedi doğrulamak için, yoksa negatifti yine şüphede kaldı da mı istedi bilmiyorum. langerhans şüphesi ağır basıyorsa neden ikinci istemi cd207 değil de cd68 ve faktör13a oldu.

delireceğim inanın. bu sıralama bir fikir verir mi…

Belki birine lazım olur gelecekte: tüm boyamalar negatif çıktı. tanı koyamadılar.

  • yalnizliktan devren kiralik  (29.01.24 01:52:50)
Geçmiş olsun. Şikayetler hala devam ediyor mu? İstanbul'da Dermatolog Şadiye Kuş'u önerebilirim.

  • SiyamkedisiZorro  (29.01.24 10:28:03)
Merhaba. Çok teşekkürler. Evet yaralarında azalma pek yok. Çoook uzun süre geçtiğinde sönüyor en eskileri. Hacettepede bir hekimle kontrolü var ama istanbula da götürebilirim işe yaramazsa…

  • yalnizliktan devren kiralik  (05.02.24 23:26:37)