yurtdışı kredi

bir bankanın ev kredisi şu linkteki. buradaki amortisman nedir? tam ödeme olduğu zaman galiba tüm taksitler toplam ödemeyi kapsıyor ama amortisman olunca belli bir kısmı ödeniyor daha sonra 10 yıl sonra kalan 368.570 euro mu ödeniyor? böyle olunca 10 yıl sonra 368.570 euroyu nereden buluyor insanlar?

imgur.com

bu banka sanirim gurbetcilere hitap ettigi icin "faiz" yerine "kar" demis, ya da ben terimlerin turkcelerine cok yabanciyim bakinca anlamam uzun surdu.

10 sene boyunca toplam 364 bin euro odenecek aylik 3 binden, bunun 131 bini ana paraya 233 bini faize gidiyor. 10 senenin sonunda ya bu bankayla veya baska bir bankayla masaya oturup geri kalan 368 bin icin yeni bir odeme plani olusturacaksin. (paran varsa odeyip kapatirsin istersen tabii).
  • hot potato  (02.01.24 22:10:18 ~ 22:10:55)
neden baştan hepsi için 20 yıl verilmiyor o zaman?

  • hknty  (02.01.24 22:12:06)
Amerikada oyle yapiliyor (ben amerikada degilim) ama her ulkenin usulu farkli. Mortgage'i daha kisa sureli yapmak finansal sistem icin biraz daha az riskli.

  • hot potato  (02.01.24 22:29:17)