Gümrük tarife kodu ile ilgili bir soru

Aranızda gümrük müşavirliğinde çalışan veya gtip konusuna hakim kimse var mı? Epey teknik bir sorum olacak. Hatta buraya da yazayım.

"kakao içermeyen şekerleme mamülleri" için 17049065 gtip kodunu kullanıyoruz. aynı ürüne %0.5 oranında kakao tozu eklenirse gtip kodu değişir mi? oran çok düşük olduğundan aynı tarifeden ihracat yapılabilir mi?

Yardımlarınız için teşekkürler.

hocam "kakao içeren şekerleme mamulleri" sınıflamasına bakın, arama yaptığımda 18.06 ve 19.01 altında % şu kadar kakao içeren ürünler var. %0.5 kakao eklemek, ürünü 17.04'ten çıkarıp bunların birine sokuyor mu onu kontrol edin.

gıda mevzusundan anlamadığım için bu kadar yardımcı olabiliyorum.
  • kibritsuyu  (30.12.23 11:56:04 ~ 12:02:26)
Yapılamaz.fasıl 17 der ki hangi oranda olursa olsun kakao veya çikolata içeriyorsa 18.06 üzerinden devam etmen gerekir.

  • duptıs  (30.12.23 11:58:56)
peki uzmanını bulmuşken ben de kaynak yapıp bir soru sorayım.

çift kabinli açık kasa toyota hilux 87.03 mü, 87.04 mü? 87.03 binek oto ve insan taşımaya mahsus araçlar diyor, 87.04 eşya taşımaya mahsus araçlar diyor. çift kabinli toyota hilux'ın kabinine bakınca normal otomobil, insan taşımaya mahsus. ama arkasına bakınca da açık kasa kamyonet, eşya taşımaya mahsus.

detayında dingil mesajesi, kasa mesafesinin yarısı falan diyor da onu ölçecek teknik durumum yok. direkt biliyor musunuz, binek diye mi geçiyor, ticari diye mi?

bildiğin opel corsa'nın arkasında koltuk olmayıp arka camları kapalı olanları, aynı karosere sahip olmasına rağmen 87.03 değil, 87.04 oluyor mesela. o yüzden tipine bakıp "bu binektir" diyemiyorsun. bunun da adam arkasına açık kasa koymuş, bakıyorsun evet kamyonet. ama ön tarafına çift sıra koltuk koymuş, ön arka camları var. aynı mantıkla buna da "binek otomobildir" diyor muyuz?
  • kibritsuyu  (30.12.23 12:15:15 ~ 16:13:10)
"detayında dingil mesajesi, kasa mesafesinin yarısı falan diyor da onu ölçecek teknik durumum yok. direkt biliyor musunuz, binek diye mi beçiyor, ticari diye mi?"

teknik kitapçıkta ölçüleri mevcuttur
  • mantık  (30.12.23 14:44:30)
ölçecek durumum yok derken, ölçülere ulaşacak durumum yok demek istiyorum. teknik kitapçığı bırak, üstünde doğrudan kodun yazdığı ötv 2a beyannamesine bile ulaşamıyorum ki. faturaya da yazmıyor sağolasıcalar. o yüzden öyle şeylere ulaşmadan tecrübesi olanlara soruyorum.

  • kibritsuyu  (30.12.23 16:12:37 ~ 16:13:36)
8704 hatta 87042190

Ama bizde şöyle bir detay var.hilux tipinde araçlar 4*2 ise farklı sınıfta 4*4 ise farklı sınıfta vergilendiriliyor.unakıtan dönemi 2004 olması lazım böyle bir detaylandırma yapıldı.4*2 olanlar kamyonet olarak ticari sınıfta nitelendiriliyor.vergisi muayenesi ona gore duzenlendi.4*4 ler ise binek klasmanında daha yuksek vergi ve 2 yıllık muayene koşullarına tabi.detaylı incelemek lazım.çok lazımsa oto ihtisasa sordururum yılbaşından sonra.
  • duptıs  (30.12.23 17:09:04)
Kesekci beyaz çikolata bu kapsamı etkilemez,kakaoyu yağ olarak kullanırsanda 17 den devam edersin.

  • duptıs  (30.12.23 17:11:10)