Kalemin ucunda ucun çok çıkmasını engelleyen aparat

merhaba,

Bilirsiniz uçlu kalemlerin en uç kısmında böyle bir plastik (kauçuk?) aparat olur, ucu çıkartmak için bastığınızda ucun yer çekimi ile sonuna kadar gidip kalemden fırlamasını engeller. Benim iki kalemimde bu parçalar ne yazık ki o kadar aşınmış ki ucu tutmuyor, bir basıyorum bütün uç çıkıp gidiyor :))) Kalemler vintage olduğu için çöpe atıp yenisini alamam, parça uydurmaya çalışacağım. O yüzden buraya sormak istedim.

Ucuz bir kalemin parçasını çıkarıp bunlara takayım diye düşündüm ama ucuz bir kalem alayım desem, bu aparat hangi kalemde var hangisinde yok onu da bilmiyorum. Evdeki malzemelerden bir şeyler uydurabilir miyim? Buraya sokacak bir plastik/kauçuk aparat hazırlayabilir miyim?

Fikirlerinizi bekliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

burada değinilmiş:
youtu.be

  • kesmekes laleler  (29.12.23 18:55:11)
ben ilkokul&ortaokul döneminde sınıftakilerin kalemlerini bile tamir ederdim :D geçici çözüm tabi orijinali kadar dayanmaz ama o dönem silgiden küçük bi parça kesiyordum mesela o siyah lastiğimsi parçanın yerini tutuyordu ^^ silgi yerine daha dayanıklı bi alternatif bulursan da kesip uygun boyuta getirirsen iş görür.

farklı kalemden parça kullanacağım illaki dersen kırtasiyelerde açıp kontrol etme imkanın varsa almadan önce bak, yoksa internetten sipariş ver, baktın o parça yok iade etme imkanın olacak sonuçta. ha gerekli parça varsa içinden o parçayı araklayıp da kalemin gerisini iade edeyim deme tabi o ayıp olur :D
  • konetsu  (30.12.23 00:58:07)
@konetsu

Uçlu kalem koleksiyonu yapıyorum, öyle bir şey yapmam yahu :) Gözüme birkaç ucuz model kestirdim, onları sipariş edeyim,

Çok teşekkür ederim.
  • hayirsiz  (30.12.23 02:34:08)