Laptop klavyesindeki bazı tuşlar çalışmıyor

Bilgisayarı her zamanki gibi açtım ve bazı tuşlar çalışmamaya başladı. Klavyeyi sık sık ıslak mendille silerim, ama ondan olacağını düşünmüyorum klavyedeki yere su kaçsa zarar vermeyecek şekilde. Hatta şu şekil:

i.hizliresim.com

yani buraya ıslak mendilin sıvısı deyse zarar verebilir mi? Ki ıslak mendilin sıvısının da içeri kaçacağını sanmıyorum tuşlara bastırmadan silmeye çalışıyorum hep genelde.

Birde çok alakasız yerdeki tuşlar çalışmıyor, sol alttaki kontrol tuşu ile p harfi çalışmıyor.

Sorum şu: laptopun içini açıp kurcalarsam düzelir mi? Yoksa mefta mıdır?

(Biosa girip orada denedim, çalışmayan tuşlar orada da çalışmıyor. Yani yazılımsal değil sorun sanırım)

MSI steelseries klavyede bende de benzer bir problem olmuştu, yeni klavye alıp kendim değiştirmiştim. Eliniz yatkınsa msi laptopları için user manuelleri bulabilirsiniz.

  • archmage mahmut  (27.12.23 14:08:15)
format denedikten sonra çalışmıyorsa donanımsaldır çalışmayan tuşlar yerine başka tuş atayabildiğin programlar var remap keys diye program vardı yanlış hatırlamıyorsam pratikte işine yarayabilir
benimde eski bilgisayarımda ctrl çalışmamaya başlamıştı gönderdiğimde donanımsal demişlerdi

  • eja  (27.12.23 16:25:22)
Aynı problemi ben de yaşadım, yazılımsal zannetmiştim çünkü klavyeyi sildiğim ıslak mendil neredeyse nemliydi ıslak bile değildi. Ancak ufak bir sıvı teması dahi bozabiliyor. Alakasız tuşlar çalışmıyordu bende de.

Mecbur yeni klavye taktırdım. Sizde de sorun donanımsaldır tamamen.
  • aynabugusu  (28.12.23 12:50:42)