Otomobil Lastiği Alacağım. 2024 Üretimlerini Beklemek Mantıklı mı?

Selamlar.

Otomobil lastiği almak için 2024 yılını beklemek mantıklı mı? Daha yeni lastik alabilmek için? Ama bu arada yeni üretimlerin fiyatı yükselir mi?

Teşekkürler.

Değil. 2024 üretimi lastik alabileceginizin de garantisi yok zaten her zaman.

Lastiğin normal ömrü 10 yil (kullanimi hesaba katmadan). 3-4 ayin 0 önemi var yani.
  • logisticsmanager  (25.12.23 14:26:12)
lastik ömrü 5 yıldır.
yaz lastiği alcaksan eğer ben beklerdim.

  • jelly bear  (25.12.23 15:19:46)
@jelly lastik ömrü 5 yıl değildir.
www.google.com
5 yıldan sonra lastiğin kontrol edilmesi lazım her sene. Ama lastik ömrü 10 yıldır.

Bu da başka ureticiler;
www.bridgestone.com.au:~:text=Tyre%20lifespan&text=Tyres%20should%20be%20removed%20once,the%20condition%20of%20your%20tyres.

www.gov.uk

www.continental-tires.com

Dediğim gibi kullanıma bağlı 3 yıl da olabilir.
  • logisticsmanager  (25.12.23 16:24:53)
Yeni seneye takılmayın. İhtiyac söz konusu ise (araştırarak) hemen alın.
Bu ekonomide maalesef fiyatlar her an yükselebilir.
En basit bir ürün alış verişi içeren sayfaların bir kenarında " buürün için 2 gün 5 saat 34 dk. 54 sn." türünden geri sayım sayacı gösterilmesi, dijital marketing geleneği haline geldi zaten.
  • diyecevaplandı  (25.12.23 17:50:02)
10 yıl falan değildir. 10 yıl olması için yılda 2000 km yapmanız hiçbir bozuk yolda araba sürmemeniz lazım.
10 yılda o lastik kabaktan hallice olur. 7. yılda falan patlar zaten. canınızdan olursunuz. 10 yıl en iyi ihtimal. sürtünmesiz ortam gibi.

  • jelly bear  (25.12.23 18:03:27 ~ 18:04:18)
@jelly bean; abi bak oraya verileri koyuyorum; 5 yıldan sonra kontrol edilmeli diye. 2 sene covid geçirdik. Senin mantığına göre 2019'da takılan lastikler 2024 çöpe atılmalı. Ama atilmamali.

Lastiğin ömrü 5 sene değildir. Yasal ömrü 10 senedir. Continental, Michelin, Bridgestone ve devlet sitelerinde yazan budur. 5 sene gecince kontrol edilmesi gerekir. Her lastiğin ömrü aynı değildir. Çin lastiği belki 4 senede de gider. Lastiğin ömrü kullanım tarzi, yeri ve km ile değişir.

Bir yaz lastiği senede 5 bin km yapan biri için 5 sene değildir misal. Ve 5 bin km yapan bir sürü insan da var misal emekliler. Ben bir önceki yaşadığım yerde yılda 8 bin km zor yapıyordum is ev 10 km falandi, iki gün home office.

Varsa elinde lastik ömrü asla 10 sene olamayan koy yani. Ben buraya bildiğin lastik üreticilerinin yazdiklarini koyuyorum. 10 yil tabiki en iyi ihtimal ama elinde başka veri de yok. Bugün bu bir lastik cok az kullanılirsa ve herhangi bir deformasyon yoksa 10 yil yasal gidebilir demek.
  • logisticsmanager  (25.12.23 18:13:37)
Lastik ömrü 5 yıl ya da 50 bin kmdir. 5 sene de 50 bin km yapmış bir araç lastiği yıpranır. Hele türkiye gibi yolları delik deşikse erken gider.benim hankook performans lastiklerim 3 senede bitti. Sanayi lügatında beş senedir. Lastik için 2024ü beklemenin anlamı yok. Goodyear continental pirelli michelene paranız yetiyorsa alın yok daha uygun olsun dersen hankook bridgestone kumho alabilirsin.

  • mikahakkinen  (25.12.23 19:03:46)
içine 35 psi hava basılmış, üstüne 2 ton yük yüklenmiş, karda kışta soğukta yağmurda çamurda asfalta basan lastiğin ömrü ile, dükkanın deposunda rafta duran lastiğin ömrünü birbirine karıştırmayın.

tükanda depodaki rafta duran sıfır lastiğin raf ömrü 10 yıldır. alıp taktıysan 5 yıl veya 50.000 kilometredir diyebiliriz.

hani uzun ömürlü sütü alıp kutuyu açmayınca 3 ay duruyo da, açınca uzun ömürlülüğü kalmayıp 2 günde bozuluyo ya, o hesap işte.
  • kibritsuyu  (25.12.23 19:32:01 ~ 26.12.23 17:11:08)
uretim 22-23 olabilir.
markaya odaklan, markaya gore lastigin performansi ciddi farkeder.
bir de ne lastigi alacaksin o da onemli, lastik cinsine gore marka tavsiyesi degisir.
  • cooperr  (25.12.23 22:17:46)
lastik üzerlerindeki üretim yılında sadece yıl yazmıyor, üretim haftası da yazıyor. oradan doğru da yakın zamanda üretilmiş lastikleri bulabilirsiniz.

  • vincenzo  (25.12.23 22:20:02)
@vincenzo'nun yazdığını yazacaktım +1

sadece yıl değil hafta da yazar DOT rakamlarında, 2023 yılının ikinci yarısı hatta son çeyreğinde üretilmiş bir lastik alabilirsiniz rahat rahat.

yani atıyorum DOT'u 3623 olan bir lastik ile DOT'u 0824 olan lastik arasında sadece 5 ay fark var.
  • John Bloor  (26.12.23 10:19:14)
Konuyu çok dağıtmadan 2015 model bir araçtaki 30000km yol yapmış fabrika çıkış bir lastik değiştirilmeli midir? Söylediklerinizden beynim aktı.

  • thesomberlain  (26.12.23 13:21:23)
"Lastiğin ömrü 5 sene değildir. Yasal ömrü 10 senedir."

10 yıl olan raf ömrü
5 yıl olan kullanım ömrü
yani 2018 üretim lastiği bu sene alıp 5 sene daha kullanabilirsin
  • mantık  (26.12.23 15:03:59)
2013 üretimi kışlık lastikleri 2018'de atacakken logistics'in paylaştığı verilere benzer verilere denk geldim ve kullanmaya devam ettim. 2020 hariç her sene bunları taktım, yaklaşık 3 ay, günde 50km ortalamasıyla kullandım. kayma yol tutmama gibi bir sorunla kesinlikle karşılaşmadım. bu sene yeni aldım. yazlıklar ise bu süreçte 3 kez değişti çünkü hayvan gibi kullandım.

(...) Ama bu konuda Japon Otomobil Lastikleri Üreticileri Birliği’nin (JATMA) bir açıklaması var: "Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra 10 yaşını doldurmuşsa gözle görünür herhangi bir hasara ya da şekil bozukluğuna sahip olmasa da, diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi değiştirilmelidir."

kendi tecrübeme göre yanıtım: kışlık alacaksanız kışın bitmesini, yazlık alacaksanız yazın bitmesini bekleyin. senede 10bin km ve üzeri yapıyorsanız lastiğin üretim yılı kafaya takacağınız son şey olmalı.
  • engelbert humperdinck  (26.12.23 17:31:31 ~ 17:32:27)
Engelbert +1 ve mantik+1;
Gene kendimi açıklamak için yazıyorum. Yasal ömrü 10 sene olan ama yüzde 99 kullanıcının yasal ömrüne bile ulasamayacagi (normal kullanımda yaz/kış seti olmadan kullanilan lastik çin mali falansa 30-35 gider michelin vs ise 50ye kadar gidebilir, tabiki kullanım yerine göre fark var) bir ürünün 2022 ya da 2023 üretimi ya da 2024 ilk haftaso üretimi olmasının önemi yok çünkü yasal ömrü 10 sene ve kişi yüzde 99 ihtimal 3-4 sene sonra değiştirecek.
Bütün üreticilerin sitesinde üretim tarihi +5 yıl süre ile "yeni" ismi altında satilabildigi, 10 sene olursa 1 kere bile kullanilmasa da kullanilmamasi gerektiği yazar.
Kısacası bugün size lastikçi elinde olan 2022 üretimi lastiği yeni diye ucuz fiyata satabilir çünkü hala 8 yıl yasal ömrü var lastiğin.

Bu sebepten dünyadaki yüzde 99 kitlenin (dubai harici orada üretim tarihi+5 sene yasasi var) bir lastiği 2023 15. Hafta mi 2024 1. Hafta mi olayina lastik aynı marka, aynı model olduğu sürece takılmasına gerek yok çünkü zaten max 4 hadi 5 sene sonra değişecek.

@thesomberlain; lastiğin üretim tarihinden sonra 5 yıl geçtiği için kontrol edilmesi lazım (üreticilerin websitesinde yazan bu). Ama kalmis 2 sene ömrü yani, bundan sonraki kullaniminiza bakmak lazım. Ama üreticilere göre hala 2 seneniz var, lastikte hiçbir sorun yoksa. Ben kendim değiştiririm çünkü onun parasi dert olmaz. Ama harbiden 8 senede 30 bin kullanan biri çok az kullaniyor, eğer 5 senede bir değiştiriyor olsaydiniz resmen 15 binde lastik atmak zorunda kalirdiniz =dd

Alın lastiği, düzgün bir lastikcide baktırın. Kullandiginiz yollari yapacaginiz km düşünün. Para sıkıntısı yoksa değiştirin. Varsa size denilene göre karar verin.
  • logisticsmanager  (26.12.23 19:31:22)
"
Konuyu çok dağıtmadan 2015 model bir araçtaki 30000km yol yapmış fabrika çıkış bir lastik değiştirilmeli midir? Söylediklerinizden beynim aktı.
"

8 sene olmuş, bence daha fazla riske girme
virajda iyi yol tutuşu lazım olur, araç kayarsa daha fazla masraf
  • mantık  (26.12.23 20:17:28)
Hankook Kinergy 4S 2 X H750A 215/70R16 100H (4 mevsim) aldım. 2023 üretimi. 4 adet 12 bin TL.

kolayoto.com
  • pantepember  (26.12.23 21:52:14 ~ 21:53:47)
Hayırlı olsun.
Bu kadar olay oldu bari gelince üretim tarihini de yazın hocam=d

  • logisticsmanager  (26.12.23 22:50:02)
Lastikler az önce geldi. Üretim tarihi kodu 3722. Yani 2022 yılının 37. haftası.

2023 olmasına dikkat etmiştim ama bir şekilde bir noktada hata yapmışım sanırım.

Doğru lastikleri aldığımdan da emin değilim hala. Bodrum'da yaşıyorum. Buranın sıcağına uygun mu acaba bu lastikler.
  • pantepember  (03.01.24 11:09:05)
lastigin uzerinde kar tanesi amblemi varsa yaz sicaginda dagitirsin.
bodrumda 4 mevsime bence gerek yok.

  • cooperr  (03.01.24 19:39:09)