Eczaci diplomasi kiralanir mi?

Eczanede kalfalik yapan bir yakinim eczaci diplomasi kiralayip kendi eczanesini acmayi dusunuyor. Devlet bu tur uckagitciligi farkedemeyecek kadar tedbirsiz mi? Bu tur yasadisi uygulamalar ulkemizde yaygin mi? Cezasi nedir? tesekkurler.

ülkemizdeki yasalar gereği sadece eczacı diplomasına sahip olanlar eczane açabilirler. yani diplomasını kiraladığınız eczacının üstüne oluyor herşey. 3 denetimde eczanesinin başında bulunmayan eczacının eczanesi kapatılır. yakalanma durumunda para cezası var mıdır bilemiyorum ama eczacının diplomasının geçersizliğine kadar gidiyor...

ayrıca bırakalım herkes kendi mesleğini yapsın, kalfa kalfalığını, eczacı eczacılığını...
  • creepandcreep  (04.07.10 21:02:57)
muvaza olur eczacı kişi..bu uygulama özellikle doğuda baya baya yaygın...
tabiki yasak ancak kılıfına uydurulur...aslında kılıfı da yok..diploma sahibi eczane sahibi gibi görünecek, haftada 1-2 gelecek..kontrol olursa da tatilde, yemege gitti vs denilecek...
eczacı kişi için buyuk risk aslında keza saglıktan sorumlu birey o sonuçta, olurda özellikle majistral yapılır ve bununla ilgili hasta bir zarar görürse fena patlar olay...
ama canım ülkemde her şeyin bir yolu var...2-3 bin tl ye diploma kiralanabiliyor aylık..hatta daha garanti yol eczane acamayan bir eczacı bulunup diploma ucreti uzerine biraz daha konup surekli eczanede calısan gibi durması ve çalışması da istenebilir...
yasa dışıdır ama yapan var...
yapmayınız, eczane birinci derece sağlık kurulusudur ama yine de yapan var...
hatta devlet eczaneleri işine gelirine göre ticarethane gibi bile gormekte, muvazalığın sözleşmesi bile yapılmakta...

edit:anlarsa devlet ve canı isterse diploma geçici olarak çevrimdışı olur, ileride tekrarlanan bu durum diplomanın uçmasına kadar gider...
  • ne adrenerjik ne kolinerjik  (04.07.10 21:07:48 ~ 21:09:02)
Buna muvazzalı eczane deniyor...
İşi ticarete dökmek isteyenler bu yolu tercih ediyor.
Ama iş eczacı'da bitiyor, ve eğer böyle birşey yaparsa meslekten atılıp diploma feshine kadar gidiyor olay arkadaşın dediği gibi.
Böyle bi' mesleğin ahlakı varken yapmayın bunu gidin bakkal açın bu kadar şerefsiz olmasınlar yaa...
Sen söylesene bu arada açarsa arkadaşın eczaneyi adamı hiç düşünmem ihbar ederim içeri de attırırım o adamı!
  • cnky  (04.07.10 21:11:58)
bu iş haddinden fazlaa yaygın olmaktadır. hatta bir tanesinin annesi eczacı kadın çok yaşlı almış yazlığını egede bilmem nerde kalıyor hep orda yani eczaneeye uğradığı yok. oğlu eczanenin başında yani işleetmeci gibi eleman kar kara düşünüyor annem ölürse ben ne yapacam diye. bunun gibi bir çok olay var smmm ruhsatı kiralanması gibi daha niceleri var. devletin denetim eksikliği, rüşvet gibi şeyler bu durumu devamlı kılmaktadır. böylesi bir eczane bana yanlışlıkla kalp hastalarına verilen ilaç vermişti. doktora kontrole gittiğimde benden ilaç kutusu yanındamı yanındaysa ver dedi adam deliye döndü eczaneye şikayet etti bizde eeczacılar odasına falan şikayet ettik eczaneye gidip bastıkı kalayı çıktık. bir sonraki gidişimde aynı eczane aynı adamlar orda hala duruyorlardı bir bok olmuyor ölsen öldüğünle kalıyorsun. sağolsun devletimizin insan hayatına verdiği değer bu kadar.

ilaçların marketlerde satılması bana çok uygun geliyor çünkü zaten eczacılarda işi ticarete dökmüş durumdalar. umarım bu olay gerçekleşir.
  • seyduna6687  (04.07.10 21:21:41 ~ 21:22:52)
Gunaydiin :)

Doktorlar bile kiraliyor desem...

tabi cerrahlar kariologlar falan degil, mesela biyokimya uzmanlari diplomalarini labratuarlara kiraliyorlar...
  • thefin  (04.07.10 23:30:32)