Otomatik vites hakkında

Öncelikle selamlar. Yıllarca manuel araç kullanıp ilk kez otomatik vites araca geçtim. Youtube'da bu konuda bir sürü video buldum. Fakat hepsi birbirinden farklı söylüyor.
Araç clio tce X-TRONİC
Şimdi arabayı parkettim. Motor çalışıyor ayagım frende ve vites D'de . Önce el frenini çektim. Ayagımı frenden çektim yük el frenine bindi. Yani araba bunu hissettiriyor. Sonra aracı P'ye alıyorum. Sonra kontagı kapatıp eve topukluyorum. Fakat P'ye aldıgım anda sanki yük geri şanzımana binmiş gibi hissediyorum. Bazısı da diyor ki en başta D'deyken ayagın frendeyken N'ye al sonra el frenini çek ayak frenden kalksın. Sonra parka al ve ızdırabın bitsin. Bunu yapınca da şanzımana yük binmiş gibi hissediyorum.

Sizce bu işin oluru nedir?

Abi N'ye alıp el frenini çekeceksin, N'ye alınca boşa almış alıyorsun, boşa alıp el frenini çekince yükü şanzımandan kurtarmış oluyorsun.

  • Bir ben var benden şurada  (15.12.23 00:24:50)
Fren - N - el freni çek - frenden ayağı çek -p - kapanış

  • titanic kemancısı  (15.12.23 00:27:05)
Ben de direk P'ye alip sonra el frenini cekiyordum hep. Demek ki ben de yanlis yapiyormusum. Peki benim durumda ne oluyor araca, fark ne?

  • va  (15.12.23 08:57:53)
Park et
Boşa al
El freni çek
Ayağını frenden çek
Araba kendini saldıktan sonra tekrar ayakla frene bas
Vitesi P'ye getir
Motoru Kapat

Aslında bu alışkanlık sadece eğimli yollar için geçerli, olayı da aracın yükünü şanzıman kilidine bindirmemek. Düz yolda bir numarası yok, ama alışkanlık yapılması için iyidir.
  • John Bloor  (15.12.23 11:47:22)
va, sanzimana yuk biniyor

@herkes +1
  • foster  (15.12.23 11:51:24)
vites d konumundayken el freni çekilmez ya p yada n konumunda olması lazım. dediğiniz arabayı bilmiyorum ama normalde vites d de kaldığı sürece araç gitmek isteyecektir binen yük motordan gelen yük olmasın?

  • bravoteam  (15.12.23 11:58:06)
  • edaddy  (15.12.23 14:40:35)
ayağın frendeyken boşa alıp el frenini çektikten sonra p'ye alıyorsun. ama bu yöntemle de el frenini çekince hissettiriyor. genel bilinen bu ama gerek olmadığını söyleyenler de var.

  • paintov  (15.12.23 23:46:11)