Yatırım fonu getirisi hesaplama

Ay ay devamlı alım yapan bir kişi yıllık bazdaki getiriyi nasıl hesaplayabilir? Yani şunu demek istiyorum, diyelim ben bir kerede 20.000 liralık fon aldım. 1 sene hiç oynama yapmadan beklersem ertesi yıl aynı tarihlerdeki bir yıllık değişim ne kadar olmuş net görebilirim. Ama her ay farklı tutarlarda fon alıyorsam bunların yıllık getirisinin hesabını yapmanın yolu nedir?

Tefas da aldığın fonun detaylar kısmında aylık 3 6 ve 1 senelik hatta 5 senelik getirileri gösteriyor. Yatırdığın parayı getiriye göre hesaplayabilirsin

  • dedeminhirkasi  (08.12.23 11:15:22)
Bir excell programı yazar, her aldığında maliyet ve miktarları kaydedersin. Toplam ve birim maliyeti gösterir.

  • Mirket  (08.12.23 11:16:51)
tefas sitesinde günlük aylık 3 aylık yıllık ve YTD olarak getirileri görebiliyorsunuz
ayrıca istediğiniz tarih aralığında da getiri görebilirsiniz. fon karşılaştırma sekmesinde istediğiniz tarih aralığını girerseniz yine getiri oranı görünüyor

ben şöyle yapıyorum. aldığım tarih, adet ve alıkş fiyatını excel'de tutuyorum. ne kadar getirdiğini hesaplamak için
= (anlık toplam tutar - alım tutarı)/ alım tutarı yüzde olarak görebiliyorum. (kısaca kar/maliyet şeklinde hesaplayabilirsin)
  • exlibris  (08.12.23 12:39:42)
Bu anlamda gelecegi tahmin edebilmek icin varsayimlar yapmaniz lazim. Cunku her alimda fon fiyati farkli olacagindan bu varsayimlarin agirligi bile yillik kazanci cok degistirir.Verdiginiz sekilde banka vadesi gibi kesini olacagi hesaplayamazsiniz. Ancak olduktan sonra bunu gorebilirsiniz.

Neden farkli varsayimlar farkli sonuc getirir.
Ornegin fon un her ay %1 getiri getirecegini sizin de aylik 1000 lira yatirdginizi dusunelim. Sizin yatirdiginiz para sabit ama urun fiyati surekli artacagindan getiriniz yilda %12 yerine %6-7 olur.

Baska bir senaryoda yine ayni verilerle 11 ay hic artmadigini son ay %12 arttigini dusunsek getiriniz yillik getiriniz %11 olur.

Farkli tutarlarda aldik diyelim yada sayi olarka aldik diyelim parasal karsiligina bakmadan yine onu ona gore bir varsayim senaryosunda hesaplamak gerekir.
  • wallcan  (08.12.23 13:35:50)
excel kullanmayı biliyorsan yaparsın

  • abelardo  (08.12.23 13:43:14)