antifiriz/sogutma sivisi olmadan araba ne kadar gider?

selamlar,

dun radyator degistirtmistim
sabah bi baktim arabada ikaz lambasi yaniyor
hemen antifiriz koydum ama koymamla bosalmasi bir dakika surdu

bi yerde kacak var herhalde
arabayi yarin servise goturecegim

mesafe; 7 km yaklasik 14 dakika

hava soguk olacak sabah

cok gaza basmadan gidebilir miyim acaba?

yoksa cok mu risklidir

cok tesekkurler :(

Antifrizin öyle bir özelliği yok.

Radyatördeki su donmasın diyedir o. Gece ısı sıfırın altına düşerse radyatörün patlar. Düşmezse bir sıkıntı yok.

Ama radyatörün su kaçırıyorsa o ayrıca sıkıntı.
  • Mirket  (23.11.23 22:47:35 ~ 22:52:58)
Araba hararet yapmasın diye değil mi bu sıvı?

Yarın yarım saat sürsem hararet yapar mı yolda ?
  • foster  (23.11.23 23:31:11)
Kuzenim araba motorunu yaktı 90 bin masraf çıktı. Şakası yok.

  • tolgan  (24.11.23 00:18:16)
gidilmez dakikalar içinde motorun ısısı yüz dereceyi geçer. sistemde su olmadığı için araç aşırı hararet uyarısı da vermez. çekici çağırın.

antifiriz hararet yapmasın diye değil. kışın su donmasın diye. asıl isi yapan soğutma sıvısı - eğer buna antifiriz diyorsak tamam. soğutma sıvısı olmadan, soğuk motor en fazla 1-2 dakika çalıştırılabilir.
  • orpheus  (24.11.23 00:23:56 ~ 00:25:42)
Alttan radyatörün bir hortumunun kelepçesini filan sıkmayı unuttular sanırım.

Antifriz, suyun donmasına engel olur, kaynama seviyesine de katkısı var.

Dur kalk trafikte risk var, araçta soğutma sıvısı hiç yoksa hararet yapabilir. Sabah soğuk havada, hiç durmadan hareket halinde (hava soğutma gibi) kontrllü gidilebilir. Ama bu da acemi biri için riskli.

Raydatörü ve sistemi tamamen su ile doldurun, antifrize gerek yok, nasılsa akacak su. Yanınıza da yedek su alın bir iki tane 5 litre, suyu tamamen doldurduktan sonra hemen yola çıkın.

Yüksek devirli kullanmayın ve sık sık durup eksilen suyu tamamlayın. Svı nereden akıyor görüyor musunuz? 1 dakika içinde boşalıyorsa gözle görülür bir kaçak vardır.
  • John Bloor  (24.11.23 10:19:34)
@John Bloor. tam dediginizi yapacaktim, ama baska bir sorun bas gosterdi

antifiriz ve su koydugumuz o bolmenin ici bosaldigindan basinc olusmus
kapak asla acilmiyordu. zorladim biraz, kirilacak gibiydi

artik ugrasamadim hic, cekiciyle gonderdim, bakalim ne diyecekler :(

bence de bi yeri sikmayi unuttular

cok tesekkur ederim herkese

buda boyle enteresan bir deneyim oldu
  • foster  (24.11.23 15:27:24)
cekiciyle goturmen iyi olmus, 7km az yol degil ciddi kacak varsa yakabilirsin motoru.

  • cooperr  (24.11.23 20:10:32)