temettü oranı

froto'nun yıllık temettü geliri %9-10 civarı. yatırdığımız paranın %10'u değil mi? öyle büyük ihtimalle de yine de bir onaylamak istedim. çok kolay geldi. yani bir clio parası yatırsak yılda %10 temettü mü ödeyecek? ayda bir asgari ücret yapıyor. bu yıl 2 kere olmak üzere toplam %9 falan temettü ödemiş.

Hisselerin nominal değeri 1 TL dir. Temettü de nominal değer üzerinden verilir. Yani %10 ise 10 kuruş, %9 ise 9 kuruş. Tabii vergileri de düşeceksin.

  • Mirket  (21.11.23 23:40:46)
hisseyi 1 lira olarak almak saçma değil mi? froto 840 lira. ödenen para çok düşük olur o zaman.

froto 30 ekimde hisset başına 26,78 lira ödemiş. o tarihte hisse fiyatı 850 lira civarıymış. bu da yaklaşık %3 falan yapıyor. ancak investing'te o tarihte %5,86 temettü ödediği yazıyor. vergiyi %15'ti sanırım yine yine oran tutmuyor. bir noktayı kaçırdım sanırım.

yılda 2 kere bu tarz ödeme yapmış. ortalama yılda %8-10 arası ödüyormuş. eğer gerçekten bu oranlardaysa iyi bir oran bence.
  • blackkmamba  (21.11.23 23:55:03)
13 martta %1353,75
30 eylülde %2827,2 temettü vermiş. Yani toplam % 4180,97 Yani hisse başına 41 lira vermiş.
Şu anki fiyatı 840 Lira, yani % 4,8 falan oluyor.

Mesela geçen sene %1683 vermiş. Daha önceki seneler daha da az. Yani garantili bir gelir değil.

Mesela 2020 yılında %265 vermiş. Yani hisse başına 2 lira 65 kuruş. Hiç vermeyebilirdi de.
  • Mirket  (22.11.23 00:17:09 ~ 00:31:29)
investing'te bu yılki temettü oranlarını %5,86 ve %3,24 olarak gösteriyor. toplamda %9.10 değil mi? martta 600 lira falanmış. o anki fiyattan bakarsak daha yüksek çıkıyor.

bu oranlarsa güzel bence. son 10 yılda her yıl temettü vermişler ve ortalam %8 civarı. yalnız brüt investing'deki veriler galiba. bir miktar vergiyi düşmek gerek. ama yine de iyi bence.
  • blackkmamba  (22.11.23 00:45:34)
konudan biraz bagimsiz sunu soylmek isterim;

temettu orani sizin maliyetinize gore de degisiyor. ornegin benim eregli maliyetim 12 tl. eregli veriyor 4 tl temettu. bir cok insana az gelebiliyor bu para, ancak benim maliyetim zaten 12 tl

tabii arada enflasyon ve vergilerde var ama yine de iyi
  • foster  (22.11.23 00:52:23)
Yatırım tavsiyesi değildir. Bizim borsa ve mezkur hisse için söylemiyorum. 90larda japon borsasında yapılan bir teknikten bahsedeceğim. Temettü verileceği zaman yaklaşırken şaak diye bi satıyo herkes temettüyü beklemeden temettülerini alıyorlar hop başka hisseye, sen de 2 3 temettü miktarı zarar etmiş halinle temettü alacam diye bekliyorsun hoop biraz daha satıyorlar lan noluyo derken hoop bi daha öyle öyle bi düşüyo ki lan temettüsünün deyip mecbur sen de satıyorsun. Satmasan da 2 3 kat temettü sen başkalarına ödemiş oluyorsun. Öyle kolay değil yani. Eski bir samuray arkadaşım temettüyü sinekkapan bitkisinin salgıladığı hoş kokuya benzetmişti. Saygılar.

  • gece abisi  (22.11.23 09:16:01)
şirket temettü verdiği zaman sermayesi düştüğü için
hisse bist kuralı olarak o oranda fiyatı aşağı yönde revize ediliyor
ayrıca bu gelir vergiye tabi

bir üstte yazıldığı gibi temettüden önce veya sonra alım/satım yapılarak kazanç elde ediliyor
öncesinde satıp, ertesi gün alıp yapıp sonra tekrar satıyorlar
ya da hangi varyasyon daha kazançlı ise

hissede kalınan gün kadar temettü ya da temettü almak için 1 sene hisseye sahip olamk gibi kurallar olsaydı bunlar yapılamazdı
  • bir soru sorcam  (22.11.23 09:43:05)
Bir konuya açıklık kazandırayım.
Bir hissenin temettü oranı nominal fiyat üzerinden verilir. Nominal fiyat da 1 TL dir.

Verilen temettünün reel fiyata oranlamasıyla bulunan değere de TEMETTÜ VERİMLİLİĞİ denir.

Verilen örnekteki #FROTO'nun örneğin 2022 yılı temettü verimliliği %3,70 imiş. Son 10 yılın temettü verimliliği en yüksek hisseler sıralamasında da 19. sırada.

Detayı şu sayfadan incelenebilir.

temettuhocam.com
  • Mirket  (22.11.23 13:30:25)
Temettü verilen miktar/ hisse fiyati

Hisse fiyati degisken oldugu icin bu oran da degisir.
  • sonsuz  (22.11.23 18:39:28)