Macbook air/pro’da ram

Selam,

2017 macbook pro kullaniyorum ilk ciktigindan beri. 8gb ram var, artik pek cok seyde cok isinmaya/kasmaya basladi. Clean install falan da yaptim bana misin demedi. Kamerasi da bozuk :) degistireyim diyorum.

Black friday indirimlerinden air alayim diyorum, cogu indirimli yerde ram olarak 8gb’li model var. 16 yapmak icin illa apple’dan almak lazim o da o kadar uygun olmuyor. M3 olmayan prolarda bile baya indirim vardi ama onlarda bile 8gb ram var.

kisisel bilgisayarda yaptigim seyler:
Dizi film internette dolasma (uygulama yazdigim falan cok nadir, onlar da cok islemci/ram isteyen seyler olmaz)
Fm’nin en son serisi (simdiki bunda cok kasiyor)

Sene 2023 8gb ram almak aklima yatmiyor bir turlu. Daha fazla para verip 16gb’li ram alinca da f/p mi olur bilemiyorum. Alip yillarca kullanicam sonucta. Su anda insanlar neden 8gb ramli bilgisayar aliyorlar ki? 5-6 yil goturur mu macbook air m2 8gb ram’li alsam mesela?

Fiyatlar:
m1 air 8gb 720 gbp (bu tarihi dusuk fiyat, ama 2020 model)
M2 air 8gb 1050 gbp (bu daha duser indirimlerde)
M2 air 16gb 1230gbp (bu daha dusmez, apple sitesinden. 160gbp cek veriyolar anca)
Pro fiyatlarini takip etmiyorum aktif olarak o yuzden yazamiyorum onlari. Dun m1p 16inch 16gb ramli model 1150gbydi. 16inch degil de 14inch olsa yapistirirdim direkt

Simdiden tesekkurler

bellekler anakarta lehimli olduğu için değişiklik yapılamıyor ama saydığınız işler için 8 yeterli m1/2’de. 200-300-500 pound vermeye değmez ama bu rakam önemsizse elbette en iyisini alın. bende giriş seviyesi m1/8gb var, uçuyor gündelik içerik tüketim işlerinde.

  • orient blue  (21.11.23 14:08:36)
ben uzun vade bakıp 16 ram alırdım. her ne kadar yetse de bazı işlemlerde istiyor. 5-6 senede gelecek ihtiyaçlar belli olmaz.
aynı sorunu 2021de 1000 tl farkla telefon kapasitesini yükseltmemekte yaşadım. şimdi yükseltmem için en az 10 bin tl harcamam gerekiyor.
ssd ram değişmeyecek o yüzden 16/512 olsun.
  • jelly bear  (21.11.23 14:21:14)
Çevremde iyi kötü iş yapacak uzun ömürlü apple arm macbook bakanlara 16 bile az diyorum.

Ram konusunda çok uzun süredir 8/16 pineklemedeyiz önümüzdeki yıllarda fena yardırma geliyor 8 olcak iş değil 16 götürür ama 5 sene sonrasını bilemem.
(Macbook'lar genelde 8-10 sene üzmeden çalışır)
  • hedep  (21.11.23 15:00:58)
özet olarak fm oynamak için pc almak istiyosun
metal pc ısınca da farketmez
kamera değişen bi şey, bi ihtimal kablosu hasarlıdır, 2. el çıkma vardır yaşadığın memlekette
2017 proyu en az 10 sene kullanman gerekir 2027de bi daha gel derim
  • lambırcek  (21.11.23 15:27:47)