maaşı 4 taksitte ödeyen şirket

bu normal mi? 1 ay önce çalışmaya başladım. maaş zaten 1 hafta gecikmeli yattı, ilk yatan para maaşın yüzde 25 idi. 2 gün sonra diğer yüzde 25, ondan 5 gün sonra yüzde 25 daha yattı, son yüzde 25 halen yatmadı. ihtiyacımda var ama bu nasıl iş ya? muhasebeye soruyorum, muhasebede yeni işe girdi o da geç aldı maaşını.. bunun kanunen bir yaptırımı var mı?

yatan maaş dekontlarında alakasız tanımadığım isimlerden para yatıyor birde. ekim ayı hakediş yazıyo dekontta.

koşarak uzaklaşılası bir durum. sigortanızı yapmamış olabilirler.

  • elorelia  (20.11.23 15:06:41)
@elorelia sigorta yapıldı.

  • ayseee  (20.11.23 15:11:41)
Kötü yerlerde çalıştım ama bunu hiç yaşamadım.

  • dissendium  (20.11.23 15:14:15)
Maaş bordronu istediğinde sana verecekler çok merak ettim. Bordronda tüm sigorta kesinti vs paylarını görürsün. Bir iste bakalım ne diyecekler. Ama bence koşarak uzaklaşılası.

  • thracia  (20.11.23 15:14:20 ~ 15:15:23)
oradan hemen cıkmaya bak. yakında hiç odenmemeye baslar. bu sefer alacak pesinde kosarsın

  • koela  (20.11.23 15:15:57)
geçen hafta e devletten baktığımda 4a hizmet dökümünde bahsettiğim iş yeri için giriş yapıldığı gözüküyordu 18 eylül 2023 diye. şimdi tekrar bakayım dedim sigortalı için hata--->Borçlanmalar Servisi diye bir uyarı çıkıyor. bu nedir ilk defa böyle bir yazıyla karşılaştım.

  • ayseee  (20.11.23 15:19:18 ~ 15:19:35)
maaşı zamanında yatırmayan yerde çalışılmaz

  • jelly bear  (20.11.23 15:21:11)
şimdi baktım 21 gün eksik gün ( ücretsiz izin) göstermişler. ne yapabilirim? 153 e şikayet edip istifa mı edeyim? maaşta içerde. kasım ayı ile birlikte 20k alacağım var.

hizliresim.com
  • ayseee  (20.11.23 16:20:44 ~ 16:21:53)
21 gün eksik gün değil. eksik gün nedenidir. ama dediğin gibi ücretsiz izin girmişler.
normalde bi ayda 30 gün sigorta girişi olması gerek. sgkya şikayet edebilirsin

  • jelly bear  (20.11.23 16:32:18)
Reis hangi şirket yaz buraya bilsin de insanlar yanlışlıkla çalışmasın. Bu ne böyle ya?

  • Boris  (20.11.23 17:06:22)
O iş yerine güvenip borc altına girme

  • ditu  (20.11.23 17:06:37)
bekledikçe 20k değil 50k içeride kalacak gibi duruyor. sigortayı düşük yatırmak için ücketsiz izin göstermişler anlaşılan. ilk yatan para da bordronuzda görünen kısımdır muhtemelen. kalanı da şahsi hesaplardan gönkerilorlar ki şirket incelemelerinde görünmesin.
Bi bahane ile içerdeki alacagınızı minimuma indirip topuklayın bence de.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (20.11.23 17:17:54)
Şu iş yerini yerle bir etmeyen sosyal devlete ne diyelim yani. Böyle saçma iş mi olur.
Çakallık yapan iş yeri. Vallaha bu tarz şeyler yüzünden yabancı firmalara şükrediyorum en azından bu işlere girme riskini almiyorlar.

Bol bol belge biriktirin. Calistiginiza dair kanit tutun. Simdiden hazırlanın.
  • logisticsmanager  (20.11.23 17:41:30)
fakir şirkette çalışmak insanın kendine yapabileceği en büyük eziyetlerden biri. zaman geçiyor, kaçabildiğiniz an kaçın.

  • brakgn  (20.11.23 18:19:00)
vergi kaçırma, sgkdan kaçırma her şey var belli ki bunlarda. işçinin hakkını yiyen tipik ucuzcu şirket. sana hiç hayrı dokunmaz kaçmaya bak zira yıllar geçtikçe tazminatın birikir, alamazsın yazık olur emeğine.

eğer sana kısmi süreli sözleşme imzalatmadılarsa eksik günlerin için şikayette bulunacağını da söyle.
  • Kediyi üzdün  (20.11.23 20:02:42)
Maaşı şirketin karakteri, namusu olarak düşünebilirsin. Böyle dandik şirketlerin en büyük kozu içerde maaş bırakıp çalışanlarının istifa etme motivasyonunu düşürmektir. Zarar büyümeden kaçmak lazım. Nasıl ki dünyalar kazanılırken sizi etkilemiyorsa kötü zamanlar da sizi bağlamaz.

  • kimlanbu  (21.11.23 10:14:51)
bir an önce alacağınızı alıp, arkanıza bakmadan topuklayıp kaçmanızı tavsiye ederim.
Çalışanın hakkını 4 taksite bölen firmadan bir hayır gelmez. Ayrıca belliki her şey gayri resmi ilerliyor firmada.
önemli bir göreviniz imza yetkiniz vs. varsa kabak başınıza da patlayabilir aman dikkat edin.
  • Rao  (21.11.23 10:23:06)