aileyi değil de arkadaşların sözlerini - tavsiyelerini önemsemek

psikolojide böyle bir kavram var mı

söz konusu kişi görüş aldığı kişilerden daha donanımlı ama hiç sorgulamadan araştırmadan önerilen şeyi yapıyor
kendi biraz kafa yorsa çok daha iyi bir çözüm üretebilir, karar verebilir ama bu yola gitmiyor
ve sonuç olumsuz oluyor
ve bu döngü tekrarlanıyor
kendi ailesinden gelen fikirleri duymuyor

önemli bir sağlık konusunda da, şu pastanenin şu ürününü tercih ederken de aynı şey yaşanıyor
bir çeşit danışma yada karar verememe hastalığı
mağazadaki satış personelinden öneri alması da başka bir örnek aklıma gelen: burada da satılması gereken ürünlere yönlendiklerini, çoğu zaman senin değil şirket menfaatleri yönünde yönlendirdiklerini izah etmeye çalışmıştık

psikolojide boyle bir kavram yok bildigim kadariyla ama bu tarz en yakinlarina ve fikirlerine deger vermeyip, bunu disariya gosterme durumu genellikle degersizlik hissinden geliyor anladigim kadariyla. kendini degersiz goren ve sevilmeye deger gormeyen kisi sevildigi iliskilerde, onu seven kisiyi (mesela aile) 'ben degersizim, beni seven degerli olamaz' inancindan yola cikarak degersizlestirip, kotu davranabiliyor, dusuncelerini onemsemeyebiliyor ve mesela bu ornekte oldugu gibi tavsiye istediginde yakinindan gelen tavsiyeyi onemsemiyor olabilir. kesin neden bu diyemeyiz ama benim gordugum disari iyi, aileye kotu olan kisilerde genellikle degersizlik hissinden kaynaklanan bir yakinlarini, ona deger verenleri degersizlestirme (ben sevilemem dolayisiyla beni seven de sevilemez gibi) oluyor. ve surekli o boslugu doldurmak icin, disardan onay ihtiyaci ile disariya daha iyi davranma, onlarin fikirlerini onemseme vs. gorulebiliyor.

  • kassiopeia  (13.11.23 15:58:48)