Kolonoskopi hazırlığında Pegdin kullanan oldu mu?

selam. kolonoskopi hazırlık aşamasında bağırsakları temizlemek için Pegdin adında bir toz varmış. sgk karşılamıyor, pahalı bir şey. bunu kullanınca lavmana gerek kalmıyormuş sanırım. bu pegdin'i kullanarak kolonoskopi olanlar var mıdır aramızda? var ise pegdin kullanımına rağmen lavman yapmış mıydınız?

3 defa kolonoskopi oldum, doğru hazırlık yapılırsa zaten lavman kullanılmıyor.
Sonuncusunda 2 * X-M DIET COZELTI (250 ML) ve 1 * CITRAFLEET
kullanımı en kolay hazırlık sıvısıydı ikisi de.
  • spankenstein  (10.11.23 17:35:30)
İki defa kolonoskopi oldum. İkisinde de lavman istedim. İlkinde 4 litreden fazla ilaçlı su içmem gerekiyordu, bitiremedim. İkincide sizin ilaçtan kullandım, temizlenmedi gibi geldi bana. Lavman kesin çözüm. Bağırsak temizlenmemişse tekrar aç kalacaksınız; ki bence kolonoskopinin tek zor tarafı önceki gün yapılan diyet.

  • auroraaurora  (10.11.23 20:31:54)
Bence yapacak doktor ne veriyorsa onu kullanin ki islem gununde bagirsak temizlenmemisse mahcup olmayin gereksiz yere. Veya bu soruyu da o doktora yoneltebilirsiniz. Diger turlu "benim verdigim hazirligi yapmayip kafana gore is yapmissin" olur.

Son 15 senede 7 defa falan olmusumdur. Acikcasi lavman bir giriyor bir cikiyor hazirlik listesinden ben de anlamadim gercekten gerekli mi degil mi.

Siviyi icmekte ilk donemler ben de zorlandim ama artik cok kolay geliyor. Nefessiz icmen lazim, nefes alirsan agiz kokusunu tadini hissediyor ve orada kayis kopuyor. Tavsiyem bir bardak ilacli suyu nefessiz dikmek, ardindan nefes almadan bir bardak sprite/ice tea/elma suyu/vs dikmek araliksiz ki ilacin tatsizligi sana tekabul edemesin.

Aclik hos degil evet. Ben genelde hazirlik dokumaninda tavsiye edilenden de fazla ac birakiyorum kendimi, son gece temizlik islemi daha rahat ve risksiz gitsin diye.
  • hot potato  (10.11.23 20:50:39 ~ 20:54:27)