kesilen fatura müşteriye verilmese de olur mu?

merhabalar,

bir kurumdan hizmet alıyorsunuz ve ücretini havale/eft olarak ödüyorsunuz.
üzerinden zaman geçtikten sonra fatura kesilip kesilmediğini sorduğunuzda, "faturalandırma yapıyoruz ama müşterinin isteği üzerine müşteriye veriyoruz" diyorlar.

bu doğru bir uygulama mıdır?
kesilen faturanın müşteriye verilmemesi herhangi bir sorun oluşturur mu?
bu uygulamadan dolayı müşteri, kurumu herhangi bir yere şikayet edebilir mi?
kurum faturayı kestiği hâlde müşteriye vermediği için ceza alır mı?

not: güzellik sektörü ve bu kurumda ödemelerin hepsi bu şekilde alınıyor.

teşekkür ederim!

Fatura kesmiyor olabilirler. Iban ile para göndermek moda oldu. Vergi yok, kayıt yok.

  • dissendium  (10.11.23 13:52:07)
Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlara da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.

www.gib.gov.tr

Vergi usul kanunu 232. madde.
  • liberal  (10.11.23 13:59:53)
berberin fatura kesmesi gibi bi şey düşünmüşler sanırım

  • duyurukullanıcısı  (10.11.23 14:10:57)
Konuyla ilgili uzmanlığım yok ama fatura düzenlendikten sonra müşterinin ben fatura almadım demesinin bir hükmü var mı? Sonuçta imza karşılığı teslim edilmiyor. Kanunen belki zorunludur ama müşteri istemezse satıcı ne yapacak? İstemeden her müşteriye vermek de bir yerden sonra uğraştırıcı olur yani bir kısım müşteri gerek yok istemiyorum çöpe atın falan deyince satıcıyı bıktırır.

Fatura kesmediğine dair şüphe varsa talep edilebilir. Onun dışında uğraşmaya değmez bence.
  • bhhs  (10.11.23 14:33:25)
bir güncelleme yapayım:

güzellik sektörü ama üç-beş binden aşağı uygulamanın olmadığı bir yer.
yani kuaför değil, güzellik merkezi.
30 bin liralık zayıflama paketi de var mesela.
100-200 liralık işlemlerin yapıldığı bir merkez değil.
  • blatta hiberna  (10.11.23 15:11:34)
* "faturalandırma yapıyoruz ama müşterinin isteği üzerine müşteriye veriyoruz" - büyük ihtimalle fatura kesmiyorlar, müşteri isterse kesecekler
* kesilen faturanın müşteriye verilmemesi herhangi bir sorun oluşturur mu? - Faturayı gerçekten kesiyorlarsa bir sorun oluşturmaz
* Kurumdan faturayı istediğinizde hizmeti aldığınız tarihte değil de isteği yaptığınız tarihte kesilmiş bir fatura gönderirlerse bunu MASAK'a bildirirsiniz. Servisin alındığı zamanda faturanın kesilmesi gerekir.
  • SiyamkedisiZorro  (10.11.23 16:23:50)