İşten ayrılma / iş arama izni ücreti

Merhaba

23 ekim itibari ile işten ayrıldım ayrılmadan önce iş arama iznim olan günlük 2 saati toplu olarak kullanarak 2 hafta erken çıkış yaptım.

insan kaynaklarında çalışan bir arkadaşım bu 2 haftalık iş arama izni ücretinin de ödenmiş olması gerektiğini söylüyor ama bana mantıksız geldi bu konuda bilgisi olan var ise bilgilendirebilir mi

Erken çıkış diye bir şey kanunda yok. Ya tüm sürenin dolmasını bekleyip öyle ayrılacaktınız ya da tamamının ücretini alacaktınız. Arkadaşınız buna binaen diyor olmalı. Ama siz işverenle aranızda böyle anlaşmışsınız itirazınız olmadığı sürece bu da geçerli olur

  • cambalkon  (06.11.23 21:30:37)
sorduğun soruyu tam anlamamakla birlikte günlük 2 saat sana verilen yasal hak. ister işten resmen ayrılacağın tarihine kadar her gün işe gider 2 saat erken çıkarsın istersen de yaptığın gibi o saatleri toplu kullanıp 2 hafta -veya ne kadar zaman oluyorsa o kadar- hiç işe gitmezsin bunun bir önemi yok. sonuç olarak sen o süre sonuna kadar o şirketin çalışanısın ve çalışan olarak işverenin de sana maaşını ödemeli. patronla konuşup anlaştıktan sonra farklı çözümler de mümkün tabi ama anladığım kadarıyla sen 2 haftalık paranı bırakarak çıkmışsın. bunu bilerek yapmadıysan gereksiz olmuş.

  • semaforo de medianoche  (07.11.23 01:50:58 ~ 01:52:57)
sanki arkadaşınız haklı gibi.
o 2 saatler, o işe gitmediğiniz halde, gitmişsiniz gibi ücretlendirilmesi gereken saatler.
15 gün 2'şer saat izninizi kullanarak çalıştığınızı var sayalım. Ayın 1'inde başladınız ve 15'i ilişik keseceksiniz. 15'i dahil ücretlendirilirsiniz. Topluca sonda kullanayım derseniz 13'ü dahil dolu dülu çalışır, 2 gün boşa çıkarsınız. Ama yine 15'inde işten çıkış yapardınız.
Tabii, işverenin bu şartlarda biriktirip sohda topluca kullanmanız işine gelir gelmez mi ona göre işin pratiği değişir. O da 'topluca vereyim, 3-5gün az prim yatırırım' diye bir beklentiye girmiş olabilir.
  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (07.11.23 08:51:46)