Şanzıman yağı ve buji değişimi

Merhaba, 2015 model, henüz 40 bin km'de otomatik vites aracım var. Servis son iki senedir şanzıman yağı ve bujiyi değiştirelim deyip duruyor. Sizce değişme zamanı geldi mi? İnternette 60 bin km de değişir diyor. Yıldan dolayı sorun olur mu sizce?
teşekkürler

Araca bağlı da şanzıman yağı için 40 bin çok erken gibi geldi
Eski aracımda 120 binde değişmişti

  • bepicolombo  (04.11.23 11:25:17)
buji zamana bağlı olarak problem çıkarmaz, ancak yağ için aynı şey söylenemez , araç çalışmasa da hava şartlarından dolayı sürekli ısınıp , soğuyan bir şeyden bahsediyoruz.

Mutlaka değişmesi gerekir diyemeyiz ancak, yıla bağlı olarak değişmesi faydanıza olur.

Eğer yağ ömrünü doldurmuş ise, bu size yakıt tasarrufu ve daha fazla şanzıman kullanım ömrü olarak geri döner.
  • Rao  (04.11.23 11:32:41)
fiat 3yıl/100bin, vw dsg 6 ileri60bin, 7ileri 80bin, manuel 100bin, aisinler 50bin diye biliyorum vs. markanızın yetkili servisi ise söyledikleri doğrudur, özel servis ise yetkiliden teyit almakta fayda var. Yıldan da sorun olur 3-4 yıl değişim için iyidir.

  • mutlu yillar sana  (04.11.23 11:40:56)
Servislerin söylediklerine genelde temkinli yaklaşıyorum doğrusu. Ama burada haklılar. Sadece araç km değil böyle hususlarda aradan geçen zamanı da hesaba katmak gerek.
Bence de değiştirin.

Yakın zamanda satmayı aracı düşünüyorsanız satın alacak kişiye baştan söylersiniz kemdisi değiştirir
  • diyecevaplandı  (04.11.23 15:50:16)
Arabanin kullanma kilavuzunda ne yaziyorsa ona gore bakim yaptiracaksin.

  • thetruenorthstrongandfree  (05.11.23 01:32:27)