168-115 tansiyon

dün öğleye doğru ensemden inanılmaz bir ağrı girdi, tansiyonuma baktım 175-115 civarıydı. neyse soğuk duş, limon vs biraz düştü 140-100'lere kadar. Biraz önce yine ölçtüm 168-114 çıktı ama öyle baş ağrısı veya başka bir semptom yok. Doktora gitmeli miyim yoksa 2-3 gün daha takip edip ona göre mi karar vermeliyim? Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

11 küçük tansiyon için baya yüksek bir değer, doktora gitmelisiniz.

  • akhenaten  (30.10.23 10:58:56)
geçmiş olsun. büyük tansiyonunuz da yüksek. muhtemelen tansiyon hastasısınız. normalde doktora gittiğinizde doktor 1 hafta boyunca sabah akşam ölçmenizi ve not almanızı ister, 1 hafta sonra tekrar gelin der ama sağlığınızla ilgili sıkıntı yaşamamak için doktora bi görünün öncesinde isterseniz. randevuyu birkaç gün sonraya almak durumunda kalırsanız o zaman yine sabah akşam ölçer doktora gösterirsiniz.

  • matilda  (30.10.23 11:03:51)
Bacak şişliği, mide ağrısı, bulantısı, Sirt ağrısı varsa ayrıca kalpten de şüphelenin. Yüksek tansiyon kalp damarlari için de sıkıntılı.

  • dedeminhirkasi  (30.10.23 11:21:30)
Git doktora.
Tansiyonun normal değil

  • basond  (30.10.23 23:11:21)