[]

Binanın ömrü

Deprem bölgesinde olmayan ve sağlam zemine inşa edilmiş 5 katlı, 37 yıllık betonarme bir binanın ömrü ne kadardır? Şu anda herhangi bir sorun görünmüyor ancak ileride nasıl bir sorunla karşılaşma ihtimalim var? Dönüşüm/yenileme olanakları kabaca nedir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
 
Yaş ve kat sayısı ile ömür hakkında bir şey söylenemez, kullanılan beton ve demirin yoğunluğu ,kalitesi, nem, binanın zemin yapısı ve temeli , geçirilen deprem vb. varsa şiddet ve etkisi, uygulanan mühendislik vb gibi etki eder. Sağlamlık vb gibi belediye ile görüşüp, numune testi istenebilir diye biliyorum.

Dönüşüm için arsa payı, belediye tarafından izin verilen maximum kat sayısı, vb gibi durular etki eder.
  • Rao  (29.10.23 10:41:40 ~ 10:42:44) 
bina tasarlanırken 50 yıllık tasarlanır. yalnız 2000 öncesi binalarda tasarım yönetmeliği ile şimdikinin arasında uçurum var. o zamanlarki betonların çoğu şu an yasa dışı gibi bir şey. o yüzden ben olsam orda yaşamamaya çalışırdım imkanlar dahilinde.


  • gizemli dede  (29.10.23 16:19:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.