[]

slav ülkelerinin dilleri arasında ne kadar fark var?

mesela slovenyalı ile polonyalı birbirini anlıyor mu? hırvatlar ve sırplar da dahil? genel olarak bu 4'lüyü merak ettim de, yoksa alakasız ve çok farklı mı?
 
hırvatlar ve sırplar birbirini anlar dilleri neredeyse aynı. hırvatlar bunu değiştirmek için kendilerine ayrı bir dil oluşturmaya çalışıyordu bi ara ama pek işe yaramadı sanırım. lehçe bunlardan ayrı bir sınıfta. slovence hakkında net bir bilgim olmamakla birlikte sırp ve hırvatlara lehçeden daha yakındır diye düşünüyorum.


  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (27.10.23 00:09:15 ~ 00:09:42) 
Sırplar, Hırvatlar, Boşnaklar bugün Sırp-Hırvatça diye geçen dili konuşur, %95 oranında aynı dildir. Slovenlerin konuştuğu dil bu dille aynı olmasa da çok yakındır.

Lehçe Ukraynaca ile %80 benzer, Ukraynaca Rusça ile %90 benzer.

Bir Sloven ile Polonyalı birbirini ancak cümlede geçen ortak 1-2 kelimeden anlayabilir, daha doğrusu tahmin yürütebilir.
  • thor44  (27.10.23 00:39:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.