Nizamiye kapısı

Nizamiye sadece askeri birlik kapıları için kullanılan bir sözcük diye biliyorum ama şimdi görev yaptığım üniversitede kampüs kapıları için nizamiye deniyor genel kullanım olarak. Böyle bi anlamı var mı nizamiyenin yani genel olarak bir kampüsün girişi için kullanılabilir mi, yoksa yanlış kullanımın dile oturması mı?

Yanlış kullanım. Nizamiye askerlikle ilgili bir kelime.

  • orient blue  (25.10.23 17:33:27)
Bir organizasyona katılmaya fiil olarak anzim deniyor. Belki onla alakalıdır.

  • Bir cebinde das kapital  (25.10.23 17:33:35)
Niye askerlikle ilgili olsun ki? Birinde askeri nizama giriş yapıyorsun diğerinde üniversite nizamina.

  • allah yazdiysa bozsun  (25.10.23 18:00:17)
benim is yerim de kampus seklindeydi ve nizamiye deniyordu girisine. bence iceri sivilin girmesinin yasak olduvu yer olarak guncellendi

  • mess  (25.10.23 19:35:48)
Adalet bakanlığı "nizamiye kapısı"nı cezaevleri için de kullanıyor. Kışla, cezaevi, iş yeri, organize sanayi, okul, üniversite... bunların hepsi askeriye/cezaevi türevi olduğu için ironik ama bence doğru bir kullanım.

  • prole  (25.10.23 20:07:10)
Cezaevi girişide nizamiyedir. Ordada jandarma bekler.

  • mikahakkinen  (25.10.23 20:52:00)
Fabrikalarda da girişte güvenliğin oldugu kısma nizamiye deniliyor

  • limonlu eksi  (26.10.23 09:58:13)
bir yapının binasına değil de, bahçesine girilen kapıya "nizamiye" deniyor genellikle. ingilizcedeki "gate" gibi. bina kapısı "door", bahçe kapısı "gate".

  • kibritsuyu  (26.10.23 10:26:59)