gümüş alımı

selamlar, gümüşe yatırım yapıyor musunuz? bir dönem bilhassa youtube da devamlı gümüş gümüş diyen yorumcular görüyordum ancak bu ara pek karşıma çıkmıyor. altın da devamlı yükselince gümüşe mi girsem dedim

Ben yapmıyorum, anlamlı bulmuyorum. Dolar bazında 10 yıllık gümüş grafiğine baktınız mı? Aynı şey kısmen altın için de geçerli. Anlık sert iniş çıkışları yakalayamazsanız reel getiri elde etmek güç. Altın da, gümüş de yatırımdan çok bazı zamanlarda değer koruma aracı olarak iş görebilir ama yatırım demek yanlış bence.

ekleme: bist100/dolar kıyası konusunda furry'e katılmakla birlikte bist100 yerine (daha doğrusu tek tek hisse almak yerine) bu endekse yatırım yapan profesyonel fonların getirisine bakmak lazım. örneğin 2010-2023 arasında (TL bazında) bist100 14 katına, dolar 19 katına, rastgele seçtiğim en yüksek getirili hisse senedi fonlarından birisi ise 67 katına çıkmış. bunun gibi birçok fon var. öte yandan pandemi sonrası faiz düşürmek yerine artırsaydık muhtemelen dolar bu kadar artmayacaktı, onu da hesaba katmak lazım.
  • orient blue  (24.10.23 08:42:46 ~ 10:10:37)
Borsadan başka birşeye yatırım yapmak vakit kaybıdır. Yatırım bile değildir.

  • alimcgraw  (24.10.23 09:01:04)
ben gümüş yerine her zaman altını tercih ederim, daha nadir bir element ve daha çok kullanılıp tercih ediliyor.

borsa özelinde kast edilen bist ise 2010'da dolar bazında gördüğü değeri daha halen göremedi. yani düz dolar alan insanbist100 hisselerinden daha çok kazandı. borsayı tercih edenler ise 13 yıldır dolar bazında zararda. kapanacak gibi de durmuyor o zarar.
  • furry burns  (24.10.23 09:19:52)
@furry burns'un söylediğine bir katkı yapayım

2000 yılında XU100, 25,82369 GLDGR imiş
Bugün 4,37422 olmuş

Yani borsaya 2000 yılında yatırdığın 25 gram altının bugün 4 grama inmiş. Zararın büyüklüğünü oturup hesaplamak lazım.

Evet. Altın da gümüş de uzun vade için iyi yatırımdır. Günlük trade edecek kadar bilgi seviyeniz yoksa borsaya ihtiyatlı yaklaşın. Kriptoculara, Sasacılara benzemeyin.
  • Mirket  (24.10.23 10:35:47)
yapıyorum, her zaman altından daha fazla kazandırır ama önce altın çıkar sonra gümüş çıkar. her zaman değerli maden yatırımı yapılmaz zaten, 10 yılda bir falan yükseliyor bunlar ons bazında. güzel bir yükseliş başlar yakında, şu an hala mantıklı yerlerde. birkaç hafta önce epey diplerdeydi.

  • tiny penny  (24.10.23 15:08:41)
Yapma hayal kırıklığıdır gümüş

  • mech  (24.10.23 16:11:44)
Yatırım uzun vadelidir. Altın haricinde gümüşedd yatırım yapılabilir fakat uzun vadeli yatırım yapmayacaksınız başlamayın tavsiye etmem. Tercihim tabiki BIST hisse senedi ayrıca BIST'i USD olarak kıyaslamak çok doğru değil dünyada dedolarizasyon yaşanıyor USD rezerv ve ticari para olmaktan çıkıyor bugün USD'nin değeri tamamen sanal bir değerden ibaret.

  • doharkoman  (24.10.23 20:30:12)
2018 de almış hala bekleyen bir olarak yapma gerek yok

  • spacevan  (24.10.23 20:33:51 ~ 20:34:06)