Excel'de bir veri seti hakkında yardım talebi

Merhabalar;

Elimde bir akademik dergiye ait yayınlanmış makale verileri mevcut. (örnek veri setimde 300 satır civarı diyelim) Bu veriler exceldeki sütunlarda tutuluyor. Adres sütununda şöyle bir örnek kaydım var :

[Simsek, Ozhan; Eti, Sinan; Yesiloglu, Turgut; Aka Kacar, Yildiz] Cukurova Univ, Fac Agr, Dept Hort, Adana, Turkey; [Donmez, Dicle] Cukurova Univ, Biotechnol Res & Applicat Ctr, Adana, Turkey

yukarıdaki veri tek bir hücrede yer alıyor. Şimdi benim burada yapmak istediğim şey bu hücre içerisinde köşeli parantezler içerisinde yer alan her bir yazar için o yazara ait ülke bilgisini elde etmek. Yani yukarıdaki örnekte ilk köşeli parantez içerisinde 4 yazar var, ben boş bir başka hücreye Turkey 4 gibi bir şey yazdırmak istiyorum.

Dergiye ait excel aşağıdaki bağlantıda;

we.tl

cevaplar için
şimdiden teşekkürler

dışarıdan veri alı seçip, ayırıcı olarak ta virgül seçip denediniz mi ?

  • Rao  (24.10.23 00:40:29)
tek hücre içinde sadece ilk köşeli parantez içindeki kişi sayısı kadar, bu kişilerden sonra gelen ilk ülke yeterli mi? [Donmez, Dicle]'in durumu nedir?

örneğin "[Zia, Muhammad Abu Bakar; Demirel, Ufuk; Caliskan, Mehmet Emin] Nigde Omer Halisdemir Univ, Fac Agr Sci & Technol, Dept Agr Genet Engn, Nigde, Turkey; [Zia, Muhammad Abu Bakar; Ijaz, Muhammad] Bahauddin Zakariya Univ, Coll Agr, Bahadur Campus Layyah, Multan, Pakistan; [Nadeem, Muhammad Azhar] Sivas Univ Sci & Technol, Fac Agr Sci & Technol, Sivas, Turkey; [Ali, Fawad] Quaid I Azam Univ, Dept Plant Sci, Islamabad, Pakistan; [Dawood, Ahmad] Bahauddin Zakariya Univ, Dept Agron, Multan, Pakistan"

burada ne yazacak? turkey 3 mü yoksa turkey 4, pakistan 4 mü? "Zia, Muhammad Abu Bakar" hem turkey hem de pakistan olarak geçiyor, bunun durumu nedir?

imgtr.ee
  • altinci nesil caylak  (24.10.23 08:24:49 ~ 09:06:42)
Hocam [Donmez, Dicle]'nin de ülke bilgisini elde etmek istiyorum. Yani bütün köşeli parantez içerisinde yer alan yazarların. Köşeli parantez içerisinde 1 tane veya 3 tane olması farketmeksizin tamamının yani.

"Zia, Muhammad Abu Bakar" hem Turkey'de hem Pakistan 'da geçecek. Her iki ülkeye de birer skor kazandıracak.

Nasıl yapıldığını gösterebilir misiniz peki

Teşekkür ederim
  • royalguard  (24.10.23 09:27:51)
aslında basit düşünmek gerekiyor ancak diğer alanlar da karıştığı için ekstra unpivot gerekti :

1. excel'de ilgili kolonu ayrı bir sheet'e aldım (65. satırda sanırım hata var)
2. tüm kolonu seçip text to column yaptım, delimited, [ karakterine göre ayrıdım, max 11 kolona ayrılıyor, ilk kolon boş data,
3. tüm tabloyu seçip get data from table/range diyip power pivot'a geçtim, tüm kolonları seçip transform'dan unpivot yaptım, save close ile excel'e altım unpivot dataları,
4. vei kolonunu bir daha text to column ile ] karakterine göre böldüm, bu verideki ilk kolon kişileri ikinci kolon adresleri verir,
5. bir kolona adres kolondaki son virgülden sonraki verileri yazdım, temiz olması açısından trim ettim, diğer kolona da kişilerdeki , sayısını saydım
6. adres kolonunda bazı satırlarda ; var, temiz olması açısından bu kolondaki tüm ;'leri temizledim,
6. oluşan tabloyu tekrar pivot edip ülkeleri saydım.

we.tl
  • altinci nesil caylak  (24.10.23 11:04:44)
hocam öncelikle elinize sağlık çok makbule geçti. Söylediğiniz işlemleri uygulamaya çalıştım fakat 2. aşamada sütunlara bölmek yerine [ karakterini veriden çıkarttı sadece. 11 sütuna nasıl ayırabildiniz ?

  • royalguard  (24.10.23 18:30:12 ~ 18:30:44)