Cırcır böceği populasyonunda artis mi oldu?

Guney dogu bolgesindeyiz. Normalde buradakiler hic aliskin degiller biz de 1 senedir hic denk gelmedik.

Son gunlerde 7.kattaki evimizin icine kadar girdiler. Apartmanda ötme sesleri geliyor. Öyle tropik bir bolgede de degiliz genelde tatil yerlerinde cok oluyor diye aklimda kalmis.

Twitterda da arattim benzer yorumlar var balkonumda var uyutmuyor, eve girmis bir tane nasil olduysa vs. diye.

Bolgelerini yazmamislar tabi bilmiyorum. Siz duydunuz hic bu tarz bir sey?

Cırcır böceği mi bilmem ama iki farklı şehirde de geçen yıllara göre örümcek hariç böcek sayısında ciddi bir artış gözlemliyorum

  • psipsipsi  (23.10.23 13:06:16)
Evet 2 yıldır aşırı bir artış var. Ve çocuklugumdan beri hiç sesini duymazken artık son 3 yıldır çıkardıkları aşırı ses yüzüne yazları pencereyi kapatmak zorunda kaldım. Aslında bunlar cırcır böcegi de değil. Agustos böcegi deniyor bunlara. İkisi karıştırılıyor. İstilası bir tür halini aldılar

  • limonlu eksi  (23.10.23 13:46:20)
Antalya'da bir sefer odanın içine, bir sefer de balkona girdiler. Kat 12.

  • o kadar da degil aga  (23.10.23 22:39:15)
şehir batman mı?

aşşşşırı derecede bi artış var. inanılmaz büyüklükte ve siyah renkte iğrenç cırcır böcekleri sokaklarda cirit atıyor resmen. tam kusma sebebi öğk

şunu söyleyeyim. bu böcekleri 5-6 sene öncesine kadar burada asla ve asla göremezdiniz. ne olduysa birkaç sene öncesinde oldu. yazın sonlarına doğru birden ortaya çıktılar. o gün bugündür her yaz bu şerefsizlerle yüz göz oluyoruz öğk
  • the guy from batman  (24.10.23 09:23:40)
biz gaziantepteyiz 1 senedir, bana da pek normal gelmedi evet, niye bu kadar çoğaldılar anlamadım. evlere girecek kadar yani.

  • ananiyimioguz  (24.10.23 15:15:33)