Genç girişimci vergi istisnası(Bilen biri cevaplayabilirse çok sevinirim)

Merhabalar, 2022 eylül ayında Genç girişimci (29 yaşından küçüğüm) sıfatıyla bir şahıs işletmesi kurdum.
SGK'ya verdiğim dilekçeyle 1 sene boyunca bağ-kur ödemem devlet tarafından yapıldı.
Ben sadece işyerimde çalışan 1 işçinin 4a primlerini ödedim.
Fakat bu genç girişimci kazanç istisnası maddesinde 3 yıl boyunca 150.000 TL'ye kadar vergi muafiyeti de bulunduğunu farkettim ama ben işyerimi kurduğum tarihten 1 ay sonradan itibaren muhasebecimin gönderdiği vergilerin hepsini ödedim.
Aylık 1000 TLye yakın vergi ödedim.

Sorum şu ki bu vergileri ödemem gerekiyor muydu? Yoksa Vergi dairesine vereceğim dilekçeyle bu vergilerden muaf oluyor muydum? Yani boş yere mi bu kadar vergi ödedim?

Bilen biri aydınlatabilir mi?
Vergi tabii ki ödeyeceğim fakat devlet bana 3 yıl vergi muafiyeti vermiş de ben mi habersizdim onu anlamaya çalışıyorum.

Şimdiden verilecek bilgiler için teşekkürler.

Aylık 1000 lira ne ödediniz? Muhtasar ise ödediğiniz şey normal. Onu yazarsanız, daha doğru yardımcı olurlar.

  • malheiros  (23.10.23 13:22:15)
@malheiors
Evet sanırım ödediğim Muhtesar vergisi.

Yıllık gelir vergisi bambaşka birşey diye bilgi aldım şimdi.
Teşekkürler bilgi için.
  • Tamario  (23.10.23 19:06:31)