psu temizleme

psu'yu söküp içini temizlemek istiyorum. çarpılma ihtimaline karşı ne yapabilirim? bilgisayarı kapatsam bile lambaları yanan ışıklı farem var, kapasitörleri boşaltmama yardımcı olur mu?

edit: fişi basılıyken düğmesini 1 dakika basılı tuttuktan sonra açtım. çarpılmadım.

PSU giren 220 volt ana kabloyu çekin, sonra pc kasasında açma tuşuna basın. PSU tetiklenmeye çalışacak ama açılmayacak tabi ki, böylece içinde kondansatörlerde kalan enerjiler boşalacaktır. Kaldı ki çok büyük ve tehlikeli kondansatör yok içinde.

Ayrıca temizlik için sökmeye de gerek yok bence, bir taraftan elektrik süpürgesi ile çekip bir taraftan hava vurabilirsiniz. Gerçi saçmaladım şimdi, hava vuracak bir cihaz yoksa nasıl olacak o iş?
  • John Bloor  (17.10.23 12:21:54)
9 yıldır temizlenmemişti. Bahaneyle kondansatörlerin durumunu da görürüm.

  • Bir cebinde das kapital  (17.10.23 12:27:09)
yani kapasitörleri boşaltmak için yapabileceğini yap tabi ama sonrasında da dikkatli olmaya devam et rahat davranma ne olur ne olmaz. ben de psu açtım daha önce pek önerilmese de, direkt caplere temas etmedikçe bişey olmaz. ben fanını değiştirmiştim 2 tane psunun. bir kere de temizlik için açmıştım. 3-4 kat plastik eldiven giymiştim bi seferinde mesela ^^

  • konetsu  (17.10.23 17:13:25)