Dji mini 2 drone GEO Zone sorunu

Merhaba Ankarada 850 metre yükseklikte önü baya açık bir binada oturuyorum, mini 2 alıp balkondan uçurmayı planlıyorum fakat geo zone mapinde askeri bir havaalanının gri bölgesine denk geliyor.
500 mt ve 60 mt irtifa için kilit açma gerekiyor diyor.

sorum şu, ben mini 2 drone aldığımda balkondan cihazı salıp uçuramayacak mıyım?
bu kilit açma işi garanti mi yoksa açılmama ihtimali var mı?
nasıl çalışıyor bu sistem. 400 gr’a kadar drone pilotu belgem var bu arada.

kilit açma konusunda bilgim yok ama o işlere hiç girmeyin, pilot belgesinin hiçbir anlamı da yok bu arada. her halükarda 250 gram altı bile olsa uçuşa yasak bölge için izin almanız lazım.

shgm’nin sitesinden haritaya bakın, muhtemelen kıpkırmızı bir bölgedesiniz yani uçuş yasağı var. risk alıp uçmak sizin bileceğiniz iş ama ben olsam drone’u satardım.

kısa cevap; uçuramayacaksınız.
  • orient blue  (15.10.23 20:39:40)
drone'u almadım zaten, öncesinde araştırıyorum. ben de sizinle benzer bir sonuca ulaştım almaktan vazgeçtim. teşekkürler.

  • carisch  (15.10.23 21:16:06)
Türkiye'de her boyutta drone yasak malesef.

Kilit açma için önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden izin almak gerekiyor, bunun içinde mali yükümlülük sigortasından IHA profesyonel lisansına birçok belge isteniyor.

Yani işin özü Türkiye'de drone kullanılmaz, DJI Mavic cihazımı yıllar önce bu nedenden sattım Türkiye'de ikametim varken.

Bu konuyla ilgili ilginç bir olay aktarayım. NatGeo bir belgesel çekimi için Boğaz Sahnesi çektirecekti uzun süre uğraştılar ama izin alamadılar. Sonradan Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girip öyle aldırdı.

Ha uçmanın yolu var mı?Var. Kaçak olarak çatılardan veya sote yerlerden uçan çok var. Hatta Marmaris'te su sporları satıcıları izinsiz kafaya göre uçup çekim yapıyorlar.
  • Northern Mariner  (16.10.23 13:50:08 ~ 13:51:52)