[]

kurtuluş dizisi ve nutuku ezbere bilenler

okulda haftalık olarak kurtuluş dizisinin gösterimini ve dizide anlatılan konularla paralel olarak ilgili dönemin nutukta geçen kısımları üzerine bir münazara/kitap kulübü yapmayı planlıyorum.
nutuk okuyalı baya oldu, aklımda kalmamış. yaklaşık olarak dizinin hangi bölümü nutukta nereye denk geliyordu hatırlıyor musunuz? buradan referans verebilirsiniz: ekitap.ktb.gov.tr

bonus: eş zamanlı olarak yapılabilecek destekleyici ek okuma, izleme, atraksiyon vs de önerebilirsiniz, öğrenciler güya lisans seviyesinde ama siz ortaokul farkındalık, bilgi ve ilgi seviyesi gibi düşünün, ulusal eğitim kalitesi ve politikaları malumunuzdur.

ben "kurtuluş ve cumhuriyet gezisi" düşündüm ama sponsor bulamadım :( sponsor olacak/ayarlayacak varsa başım gözüm üstüne...

 
Aslında "Şu Çılgın Türkler"in ve "Kurtuluş"un ilgili bölümlerinden de pasajlar okumak mümkün, bu kitaplarda savaşla ilgili çok ciddi ayrıntılaron verildiğini biliyorum.

Bunu internet üzerinde (mesela zoom) bir program olarak hazırladan ben katılırım. Belki bu bir çalışma grubu bile olur. Şahane olabilir.
  • muhayyer divan  (15.10.23 10:45:58) 
Bunu bizim hoca lisedeyken yapmıştı. Bir de müdür nutuk hediye etmişti. Teke tek’e Selim Erdoğanın katıldığı bölüm de güzel.


  • durgunfoton  (15.10.23 10:52:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.